Włochy

Włochy

20 tysięcy form parmezanu o wartości 7 milionów euro skradziono w ciągu dwóch ostatnich lat w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. W związku z plagą kradzieży tego słynnego sera budowane są tam strzeżone magazyny-fortece.

Nowy włoski rząd Paolo Gentiloniego został w poniedziałek wieczorem zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Gabinet centrolewicy powstał tydzień po rozpoczęciu kryzysu rządowego w rezultacie dymisji premiera Matteo Renziego.

Dotychczasowy szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni został w niedzielę desygnowany na premiera przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę. Przyszły szef rządu ogłosił, że jego gabinet będzie miał oparcie w tych samych ugrupowaniach centrolewicy co gabinet Matteo Renziego.

Premier Włoch Matteo Renzi złożył w środę dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. W czwartek szef państwa rozpocznie konsultacje w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego - podał Pałac Prezydencki. Obecny gabinet będzie zajmował się sprawami bieżącymi.

Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomi porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa.

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał referendum konstytucyjne i który zapowiedział dymisję, postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek - taki jest według mediów wynik jego poniedziałkowej rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą.

Figurka premiera Włoch Matteo Renziego z walizką w ręku i napisem "Podałem się do dymisji" pojawiła się w poniedziałek w neapolitańskiej szopce. Tak jeden z szopkarzy skomentował porażkę rządu w referendum konstytucyjnym i zapowiedź dymisji premiera.

Kryzys bez precedensu - tak włoska prasa ocenia sytuację po porażce rządu Matteo Renziego w referendum konstytucyjnym i zapowiedzi jego dymisji. Pisze, że trzeba zrobić wszystko, by uniknąć negatywnych skutków i katastrofalnego kryzysu gospodarczego.

W niedzielę we Włoszech odbędzie się referendum, którego wyniki mogą zdecydować nie tylko o przyszłości Włoch, ale także całej Unii Europejskiej. W razie odrzucenia propozycji premiera Matteo Renziego, możliwe, że dojdzie bowiem w tym kraju do przyspieszonych wyborów. Wyniki głosowania nie pozostaną również bez wpływu na naszą walutę. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć na temat włoskiego referendum.

Atmosfera przed niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech dotarła do szopek w Neapolu. Pojawiły się w nich figurki najważniejszych włoskich polityków z kartkami z napisem: "tak" i "nie". Takie deklaracje przyczepione też zostały do statuetek pasterzy.

Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział we wtorek, że jeśli w referendum konstytucyjnym w niedzielę zostanie zaaprobowana rządowa zmiana ustawy zasadniczej, podejmie działania, by zawetować budżet Unii Europejskiej. Tak jego rząd chce zareagować na impas unijnej polityki migracyjnej.

Już piąty aktor amator, który zagrał w filmie "Gomorra" w reżyserii Matteo Garrone, został aresztowany w Neapolu. Postawiono mu zarzut handlu narkotykami. Okazuje się, że niektórzy odtwórcy postaci tamtejszego świata przestępczego są nimi naprawdę.

W Mediolanie kończy się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego geniusza komputerowego Carlo Acutisa, który zmarł w wieku 15 lat w 2006 r. Dziennik "Corriere della Sera" pisze w środę, że może on zostać pierwszym błogosławionym świata internetu.