Włochy

Włochy

Były premier Włoch Silvio Berlusconi chce w ramach resocjalizacji jako skazany za oszustwa podatkowe opiekować się osobami niepełnosprawnymi, by "przywrócić im nadzieję" i je zmotywować. Taki wniosek złożyli jego adwokaci w sądzie w Mediolanie.

Włoski Kościół protestuje przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w środę uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą artykuł ustawy o sztucznym zapłodnieniu, zakazujący korzystania z komórek rozrodczych dawców zewnętrznych.

Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny. Wcześniej monarchini zjadła obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach. Królowej towarzyszy mąż, książę Filip.

Pod zarzutem terroryzmu, działalności wywrotowej i przygotowywania planów "ludowego powstania" karabinierzy aresztowali na północy Włoch 24 separatystów. Założyli oni ruch zwolenników oderwania regionu Wenecja Euganejska od reszty kraju.

W atmosferze politycznej awantury rada miejska Turynu na północy Włoch, pozbawiła Benito Mussoliniego honorowego obywatelstwa miasta. To rezultat odnalezienia po 90 latach rejestru honorowych miszkańców, gdzie widniało nazwisko faszystowskiego przywódcy kraju.

Konferencja Episkopatu Włoch uznała, że biskup nie ma obowiązku zawiadomienia świeckiego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii w podległej mu diecezji. Watykan zgodnie z linią zerowej tolerancji wobec pedofilii zaleca jednak współpracę z organami ścigania.

89 proc. uczestników internetowego referendum dotyczącego niepodległości Wenecji Euganejskiej - jednego z regionów Włoch opowiedziało się za jej niezależnością. Głosowanie miało jednak charakter symboliczny.

Weneccy separatyści ogłosili referendum ws. odłączenia się Wenecji od Włoch. Głosowanie ma się odbyć w dniach 16-21 marca. Nie będzie mieć wiążącego charakteru.