Włochy

Włochy

Były premier Włoch Silvio Berlusconi chce w ramach resocjalizacji jako skazany za oszustwa podatkowe opiekować się osobami niepełnosprawnymi, by "przywrócić im nadzieję" i je zmotywować. Taki wniosek złożyli jego adwokaci w sądzie w Mediolanie.

Włoski Kościół protestuje przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w środę uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą artykuł ustawy o sztucznym zapłodnieniu, zakazujący korzystania z komórek rozrodczych dawców zewnętrznych.

Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny. Wcześniej monarchini zjadła obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach. Królowej towarzyszy mąż, książę Filip.

Pod zarzutem terroryzmu, działalności wywrotowej i przygotowywania planów "ludowego powstania" karabinierzy aresztowali na północy Włoch 24 separatystów. Założyli oni ruch zwolenników oderwania regionu Wenecja Euganejska od reszty kraju.

W atmosferze politycznej awantury rada miejska Turynu na północy Włoch, pozbawiła Benito Mussoliniego honorowego obywatelstwa miasta. To rezultat odnalezienia po 90 latach rejestru honorowych miszkańców, gdzie widniało nazwisko faszystowskiego przywódcy kraju.

Konferencja Episkopatu Włoch uznała, że biskup nie ma obowiązku zawiadomienia świeckiego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii w podległej mu diecezji. Watykan zgodnie z linią zerowej tolerancji wobec pedofilii zaleca jednak współpracę z organami ścigania.

89 proc. uczestników internetowego referendum dotyczącego niepodległości Wenecji Euganejskiej - jednego z regionów Włoch opowiedziało się za jej niezależnością. Głosowanie miało jednak charakter symboliczny.

Weneccy separatyści ogłosili referendum ws. odłączenia się Wenecji od Włoch. Głosowanie ma się odbyć w dniach 16-21 marca. Nie będzie mieć wiążącego charakteru.

Włochy to jedna ze światowych potęg gospodarczych, ale jednocześnie to kraj bardzo rozwarstwiony pod względem dochodów mieszkańców i zasobności gospodarczej. Dysproporcje między bogatą Północą a ubogim Południem nie zniknęły mimo dużych nakładów finansowych. Dyskutowali o tym goście programu "Tu Europa".

We Włoszech powstają dwa filmy o młodości papieża Franciszka. Oba opowiadają o latach dyktatury wojskowej w Argentynie, gdy Jorge Bergoglio jako prowincjał zakonu jezuitów pomagał najuboższym i ofiarom prześladowań.

Oburzenie we Włoszech wywołała informacja, że w Hiszpanii istnieje sieć ponad 30 restauracji o nazwie "La Mafia". Zajęła się tym komisja włoskiego parlamentu do spraw walki z mafią, która poprosiła o interwencję włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Desygnowany na premiera Włoch Matteo Renzi poinformował w piątek prezydenta Giorgio Napolitano o utworzeniu rządu. Połowę jego składu stanowić będą kobiety. 39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Pełen energii i entuzjazmu polityk-rewolucjonista, który zdołał zachować pozycję outsidera na scenie politycznej - tak przedstawiany jest we Włoszech 39-letni Matteo Renzi, który w poniedziałek otrzymał od prezydenta Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Będzie najmłodszym premierem w historii Włoch, a obecnie także w całej Unii Europejskiej.