Włochy

Włochy

Włoska Obrona Cywilna przekazała, że liczba zmarłych zakażonych koronawirusem przekroczyła cztery tysiące. W ciągu doby zanotowano ponad 620 zgonów. Łączna liczba zmarłych w tym kraju przewyższyła w czwartek bilans zanotowany w Chinach. Na ulice stolicy regionu Lombardii - regionu najbardziej dotkniętego epidemią - wyszło wojsko, które ma zachęcać mieszkańców do pozostania w domach.

We Włoszech liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wzrosła do 3405. To więcej przypadków śmiertelnych niż zanotowano w Chinach, biorąc pod uwagę oficjalne dane udostępniane przez ten kraj.

Policja we Włoszech spisała już 20 tysięcy osób za złamanie dekretu rządu o ograniczeniu możliwości wychodzenia z domu z powodu pandemii choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 - podało MSW w niedzielę. Za złamanie dekretu grozi kara do 206 euro, a nawet trzy miesiące aresztu.

Papież Franciszek opuścił w niedzielę Watykan i odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie od początku pontyfikatu modli się w jego ważnych momentach. Następnie przeszedł do jednego z rzymskich kościołów, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa, a także za zmarłych, chorych i lekarzy.

Za każdym razem, kiedy chciałbym wyjść z domu, muszę mieć ze sobą certyfikat, na którym na wypadek zatrzymania przez policję, muszę mieć napisane, skąd jestem, gdzie mieszkam, jaki jest powód mojego wyjścia - relacjonował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 Jakub Jodłowski, Polak mieszkający we Włoszech. Jak dodał, za złamanie obowiązujących zasad w związku z epidemią koronawirusa grozi mandat, a nawet areszt.

Premier Włoch Giuseppe Conte wygłosił w środę orędzie do narodu w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem. Poinformował o zamknięciu wszystkich sklepów i punktów usługowych, barów i restauracji w kraju. Otwarte mają być tylko te najważniejsze - z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby oraz apteki. Jednocześnie szef rządu uspokajał, że "nie jest konieczne robienie zapasów w pośpiechu".

Mieszkanka Rzymu zapłaciła w miniony weekend 1200 euro za podróż taksówką z Mediolanu do domu. Włoskie media rozpowszechniły informację, jako przykład desperacji, którzy postanowili uciec z Lombardii, sugerując się pogłoskami o całkowitym zamknięciu tego włoskiego regionu.

Muzea Watykańskie będą nieczynne do 3 kwietnia - ogłosiło w niedzielę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wyjaśniono, że decyzję tę podjęto w koordynacji z rozporządzeniem władz Włoch o krokach mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa.

Włoskie telewizje ostrzegają mieszkańców kraju. "Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka" - między innymi takie apele kierowane były w niedzielnych programach w związku z koronawirusem. Tego dnia wszedł w życie dekret zaostrzający działania w walce z szerzeniem się patogenu.