Włochy

Włochy

Ponad dwie tony skonfiskowanych handlarzom narkotyków zniszczono w spalarni koło Rzymu w pierwszej połowie tego roku. Ze spalania kokainy, marihuany i innych substancji uzyskuje się energię elektryczną dzięki specjalnemu systemowi, który tam działa.

Tego jeszcze we włoskiej Izbie Deputowanych nie było. Aulę posiedzeń oraz parlamentarne korytarze obleciał... dron. Zdalnie sterowana maszyna wykonała w siedzibie izby niższej specjalną misję - sfilmowała wnętrze historycznego gmachu dla telewizji publicznej RAI.

Mniej zaciskania pasa, więcej działań na rzecz rozwoju i wzrostu gospodarczego - z takimi postulatami Włochy obejmują we wtorek półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Premier Matteo Renzi domaga się radykalnej zmiany polityki ekonomicznej UE i planuje forsować federalistyczną koncepcję "Stanów Zjednoczonych Europy". Energia i dynamizm premiera sprawiają, że może to być jego półrocze.

Błędna prognoza pogody zapowiadająca gwałtowne burze i ulewy tak sterroryzowała turystów, że zrezygnowali z przyjazdu na weekend do Rimini nad Adriatykiem - mówią tamtejsi hotelarze, którzy chcą odszkodowania od włoskich meteorologów za poniesione straty. Straty każdego z hoteli to około 6 tys. euro.

Marcello Dell'Utri, współpracownik byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został deportowany z Libanu do Włoch. Polityk i biznesmen uciekł z ojczyzny krótko przed wyrokiem skazującym go za współpracę z mafią.

Burmistrz miasta Sesto Fiorentino w Toskanii, obejmując urząd po wyborach, złożyła przysięgę na tablet zapewniając, że jest w nim konstytucja. Pierwszy taki przypadek we Włoszech wywołał dyskusję, a burmistrz z centrolewicy spotkała się z krytyką.