Włochy

Włochy

Włochy zagroziły w środę zamknięciem portów dla statków pozarządowych organizacji pomocowych ratujących migrantów u wybrzeży Libii, wobec rekordowej liczby osób uratowanych w wodach Morza Śródziemnego w drodze do Europy.

W Cassino w środkowych Włoszech, u zbocza Monte Cassino, gdzie w czasie II wojny światowej rozegrała się bitwa o zajęty przez Niemców klasztor, stanie nietypowy pomnik. Będzie upamiętniał niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i wraz z nimi brał udział w walkach.

Polemikę na Półwyspie Apenińskim wywołało ogłoszenie w witrynie restauracji na północy kraju o tym, że personel w lokalu jest w "stu procentach włoski". Oskarżany o rasizm restaurator odpiera ten zarzut mówiąc, że do regionalnej kuchni potrzeba włoskiej kultury kulinarnej.

W szpitalu w Turynie zmarła w czwartek 38-letnia kobieta, która była w najcięższym stanie po wybuchu ataku paniki na placu w tym mieście 3 czerwca, gdzie oglądano transmisję finałowego meczu Ligi Mistrzów Real Madryt - Juventus. Rannych zostało wtedy 1527 osób.

Władze Capri, wzorem tych z Florencji, przy użyciu wody zniechęcają turystów do siadania z prowiantem na schodach. - Próbowaliśmy już wszystkiego, ale nie udało nam się uniknąć zajmowania publicznej przestrzeni- mówi burmistrz wyspy Giovanni De Martino.

Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd poniósł porażkę w pierwszej turze niedzielnych częściowych wyborów samorządowych we Włoszech. Kandydaci ruchu komika Beppe Grillo nie przeszli do drugiej tury w największych miastach, w których odbyło się głosowanie.

We Włoszech oddala się perspektywa przyspieszonych wyborów, na które nalegał były premier, lider rządzącej Partii Demokratycznej Matteo Renzi. Uznał on porażkę w pracy nad projektem nowej ordynacji, a koalicjant, szef MSZ Angelino Alfano, ogłosił zwycięstwo.

Nagranie rozmowy, którą prowadził w więzieniu ze swym kolegą jeden z bossów mafii sycylijskiej Giuseppe Graviano, stało się dowodem, który przedstawiono w piątek w toku kolejnej rozprawy mającej na celu wyjaśnienie, czy były premier Włoch Silvio Berlusconi paktował z Cosa Nostra.