Włochy

Włochy

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Stosunki rosyjsko-włoskie są dobre i stabilne, nie ma powodu do pesymizmu - stwierdzili szefowie MSZ obu krajów Siergiej Ławrow i Paolo Gentiloni po spotkaniu w Moskwie. Mówili też o wizycie prezydenta Putina na wystawie Expo w Mediolanie 10 czerwca.

To było upalne popołudnie 23 maja 1992 roku. Chwilę przed godziną 18 konwój policyjny trzech samochodów mknął 160 km/h autostradą A29 w kierunku Palermo w okolicach miejscowości Capaci. W jednym z pojazdów znajdował się sędzia Giovanni Falcone - człowiek, który rzucił wyzwanie włoskiej mafii. Sycylijska cosa nostra poprzysięgła mu zemstę jeszcze w latach 80. i już raz próbowała odebrać mu życie. Falcone wiedział, że zginie, ale tym razem pędził spokojnie w konwoju. Wtedy doszło do wybuchu. Ponad 100 metrów autostrady wyleciało w powietrze, a nieustępliwy sędzia zginął.

Były włoski premier Silvio Berlusconi, ostatnio znany bardziej z afer i skandali niż z działalności politycznej, na Instagramie pokazuje swoją prywatną twarz. Zamieszczone w serwisie zdjęcia przedstawiają go jako rodzinnego człowieka, kochającego przyrodę i zwierzęta.

Włoska policja aresztowała koło Mediolanu Marokańczyka podejrzewanego przez prokuraturę z Tunezji o przygotowanie i udział w marcowym zamachu w stolicy tego kraju. W ataku na muzeum Bardo w Tunisie zginęły 24 osoby, wśród nich trzech polskich turystów.

Prokuratura z Sycylii prowadząca śledztwo w sprawie zatonięcia kutra z kilkuset imigrantami z Afryki uznała, że nie ma potrzeby, by podnieść wrak z ciałami ofiar z dna morza. Nie pomoże to w dochodzeniu, a nie ma pieniędzy na taką operację. Decyzja wywołała dyskusję we Włoszech i protesty organizacji humanitarnych.

Pochodząca z Izraela kobieta, prawdopodobnie chcąc popełnić samobójstwo, rzuciła się z mostu w Rzymie. Na jej ratunek rzucił się bezdomny mężczyzna i kobietę wyciągnięto z Tybru. Okazało się, że z pomocą przyszedł jej imigrant nielegalnie przebywający we Włoszech. Mężczyzna w nagrodę otrzymał pozwolenie na roczny, legalny pobyt w UE.

Władze prowincji Reggio Calabria na południu Włoch zdecydowały, że zostaną zabite tak zwane święte krowy mafii. To zwierzęta należące niegdyś do tamtejszych bossów kalabryjskich klanów mafijnych, włóczące się po okolicach i stanowiące duże zagrożenie.

33 tysiące imigrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch - podało w czwartek MSW w Rzymie. Według resortu jest to o 15 proc. więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku, co potwierdza znaczne nasilenie się fali imigracji.

Międzynarodowe lotnisko Fiumicino w Rzymie będzie zamknięte w czwartek do godz. 14 z powodu pożaru, który z niewyjaśnionych przyczyn wybuchł w nocy w terminalu lotów międzynarodowych - poinformowały władze portu lotniczego. Nikt nie doznał poważnych obrażeń.