USA

USA

Wiceprezydent USA Joe Biden po raz kolejny w ostatnich dniach rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Apelował do niego o "dialog" z opozycją i "kompromis", by powołać nowy rząd, który mógłby zdobyć zaufanie Ukraińców.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) najpóźniej w 2002 roku otrzymała polecenie podsłuchiwania ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera - pisze gazeta "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym.

46 lat temu amerykańskie wojsko musiało się zmierzyć z jednym z najpoważniejszych wypadków z udziałem broni jądrowej. Na Grenlandii rozbił się bombowiec B-52 z czterema bombami termojądrowymi. Jednej z nich, rozbitej na drobne fragmenty, nie udało się odnaleźć. Spoczywa do dzisiaj pod lodami Grenlandii.

Ostatnia w tym tygodniu sesja na Wall Street przyniosła spadki, gdyż do obaw o kondycję państw rozwijających się doszły słabe wyniki kwartalne amerykańskich spółek oraz kiepskie dane makro. Cały styczeń giełdowe indeksy zamknęły na minusach, to był najgorszy miesiąc od maja 2012 roku.

Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza obrony Chucka Hagela jest pierwszą i być może ostatnią. Stany Zjednoczone, kończąc wielkie operacje na Bliskim Wschodzie, koncentrują się wojskowo na regionie Azji i Pacyfiku, a obronę Europy pozostawiają jej samej. Analiza Marka Świerczyńskiego, wydawcy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Dżochar Carnajew, oskarżony o przeprowadzenie zamachu bombowego podczas maratonu bostońskiego, może dostać karę śmierci. Prokurator generalny USA Eric Holder zezwolił prokuratorom zajmującym się sprawą na domaganie się od sędziego kary śmierci dla Carnajewa.

Jeśli losy Hillary Clinton zależałyby tylko od tego sondażu, była sekretarz stanu byłaby murowanym kandydatem Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Kolejna egzekucja w USA, tym razem w stanie Missouri. W środę późnym wieczorem czasu lokalnego wykonano wyrok śmierci na mężczyźnie skazanym za zabójstwo sprzed blisko 23 lat. Sąd Najwyższy USA odrzucił złożoną w ostatniej chwili apelację. Obrońcy zaskarżali mieszankę leków, której używa się w egzekucjach w stanie Missouri.

Fala ochłodzenia z opadami śniegu i śniegu z deszczem dotarła na południe USA, dając się mocno we znaki mieszkańcom przyzwyczajonym do umiarkowanej pogody. Jednym z największych problemów jest gołoledź, stwarzająca duże zagrożenie na drogach, ale zima paraliżuje też pracę urzędów, a nawet sądów. Oblężenie przeżywają sklepy, w których sporą popularnością cieszą się działy monopolowe.

Wiceprezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek, po raz kolejny w ciągu ostatnich dni, z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Zachęcał do szukania dalszych sposobów na porozumienie z opozycją i pozytywnie ocenił wtorkowe decyzje ukraińskiego parlamentu.

Lekarze w teksańskim szpitalu odłączyli od maszyn podtrzymujących życie ciężarną Marlise Munoz. Mózg kobiety od października był obumarły. Jej mąż stoczył sądową batalię ze szpitalem, który wbrew wcześniejszemu życzeniu kobiety podtrzymywał jej funkcje życiowe, by ochronić dziecko.