Marynarka wojenna USA (US Navy) reaktywowała dowództwo swej nieistniejącej od 2011 roku Drugiej Floty, przeznaczonej do działań na Północnym Atlantyku - poinformował szef Operacji Morskich admirał John Richardson. Uzasadnił tę decyzję wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej.
Dowódca operacyjny amerykańskiej marynarki wojennej, zajmujący najwyższe stanowisko w wojskowej hierarchii służbowej US Navy, zwrócił uwagę, iż opublikowana początkiem roku Strategia Obrony Narodowej jasno wskazuje, że powróciła era rywalizacji mocarstw.
BBC News przypomina, że w dokumencie zwrócono uwagę, że największą amerykańską konkurencją są Chiny i Rosja.
Druga Flota została pierwotnie utworzona w 1947 roku z główną bazą w Norfolk i funkcjonowała do 2011 roku. Rozwiązano ją wówczas w związku z ograniczaniem kosztów i powodów strukturalnych. Flota powróci do Norfolk, o czym poinformował admirał Richardson na pokładzie USS George H.W. Bush.
"Cofnęliśmy się w erę poważnej rywalizacji siłowej"
- Nasza [zatwierdzona w styczniu przez Kongres USA - przyp. red.] Strategia Obrony Narodowej wyraźnie stwierdza, że cofnęliśmy się w erę poważnej rywalizacji siłowej w sytuacji, gdy w środowisku bezpieczeństwa pojawiają się coraz większe wyzwania i staje się ono coraz bardziej skomplikowane - oświadczył w piątek admirał Richardson. - Druga Flota będzie sprawować dowództwo operacyjne i władzę administracyjną nad wyznaczonymi okrętami, samolotami oraz siłami desantowymi na Wschodnim Wybrzeżu i w północnej części Oceanu Atlantyckiego - dodał.
Szef operacji morskich odpowiada za utrzymanie gotowości bojowej marynarki wojennej i jest jednym z siedmiu członków Kolegium Szefów Sztabów - najwyższego wojskowego gremium decyzyjnego sił zbrojnych USA.
Według władz wojskowych stacjonujące w Norfolk w stanie Wirginia dowództwo Drugiej Floty będzie liczyć początkowo 15 osób, a perspektywicznie ponad 200. Na razie nie podjęto decyzji, kto stanie na jego czele i jakie siły będą mu podlegać.
Autor: tmw//now / Źródło: BBC News, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Domena pubiczna Wikipedia