USA

USA

Media: były doradca Trumpa wezwany przed Kongres. Biały Dom milczy

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton został wezwany przez śledczych z komisji Izby Reprezentantów do złożenia 7 listopada zeznań w sprawie afery ukraińskiej - podały amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła. Doniesień tych nie potwierdził jak dotąd Biały Dom.

Stopy procentowe w USA w dół. Trzeci raz w tym roku

Amerykańska Rezerwa Federalna po raz trzeci w tym roku obniżyła główna stopę procentową. Tym razem o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 procent. W komunikacie wskazano, że nadal utrzymują się niepewności dla perspektyw wzrostu gospodarczego w USA.

"Historyczna" decyzja Izby Reprezentantów. Turcja oburzona

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek rezolucję, w której formalnie uznaje masowe mordy popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. To symboliczne, ale historyczne głosowanie, które może doprowadzić do napięć w relacjach z Ankarą - ocenia agencja Reutera. Tego samego dnia kongresmeni przeważającą większością głosów wezwali prezydenta USA Donalda Trumpa do nałożenia sankcji lub innych restrykcji na Turcję za jej wymierzoną w Kurdów operację zbrojną w północno-wschodniej Syrii, rozpoczętą na początku października. W tureckiej ofensywie zginęło kilkuset bojowników i cywilów. W środę do MSZ w Ankarze wezwany został amerykański ambasador.

Dżihadysta, zdrajca, szpieg. Człowiek, który pogrążył Bagdadiego

Szpieg, który pomógł dotrzeć do przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego, był jednym z jego bojowników - podaje "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji. Jego zdrada miała być zemstą za śmierć bliskich z rąk dżihadystów. Za pomoc Amerykanom mężczyzna może otrzymać 25 milionów dolarów.

Demokraci chcą "wyeliminować wątpliwości"

Izba Reprezentantów ma w czwartek głosować nad przedstawionym we wtorek przez demokratów projektem rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia w sprawie ewentualnego odsunięcia od władzy prezydenta USA Donalda Trumpa.

Samolot uderzył w dom jednorodzinny. Zginął pilot, znany kardiolog

We wtorek przed południem czasu lokalnego w Colonii w stanie New Jersey spadł niewielki samolot. Maszyna uderzyła w dach domu jednorodzinnego, przebijając się aż do piwnicy. Eksplozja, która nastąpiła w wyniku katastrofy, wywołała pożar. Ogień ogarnął także dwa sąsiednie budynki. Pilot, szanowany kardiolog, zginął na miejscu.

Trump: dżihadysta numer dwa nie żyje

Prawdopodobny zastępca Abu Bakra al-Bagdadiego, druga osoba w (tak zwanym) Państwie Islamskim, został zabity przez amerykańskich żołnierzy - przekazał we wtorek prezydent Donald Trump. Sam al-Bagdadi zginął w czasie akcji sił USA w Syrii w weekend.

Bielizna, która pomogła namierzyć przywódcę dżihadystów

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) twierdzą, że odegrały kluczową rolę w namierzeniu Abu Bakra al-Bagdadiego, który ukrywał się w mieście Barisza na północy Syrii. Informując o roli kurdyjskiego wywiadu w misji przeciwko "terroryście numer jeden" przedstawiciele SDF ujawnili między innymi, że pracujący dla Kurdów szpieg miał wykraść bieliznę przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego, z której pobrano próbki DNA.

"Znaczący nowy etap" procedury impeachmentu. Pelosi zapowiada głosowanie

Jeszcze w tym tygodniu Izba Reprezentantów podejmie formalne głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, które uniemożliwi administracji Białego Domu bojkot postępowania - zapowiedziała Nancy Pelosi, przewodnicząca izby. Skierowała w tej sprawie list do demokratycznych kongresmenów. Głosowanie ma odbyć się w czwartek. Agencja Reutera podkreśla, że to "znaczący nowy etap" procedury.

"Jeśli Bagdadi nie żyje...". Kreml gotów pochwalić Donalda Trumpa

Możemy mówić o poważnym wkładzie prezydenta Stanów Zjednoczonych w walkę z międzynarodowym terroryzmem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zastrzegając, że pochwała ta należy się Donaldowi Trumpowi, jeśli informacja o śmierci Abu Bakra al-Bagdadiego się potwierdzi. Dzień wcześniej przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony zgłaszali "uzasadnione pytania i wątpliwości", czy przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego naprawdę zginął w Syrii.

Do sieci wyciekły jej nagie zdjęcia. Kongresmenka rezygnuje z mandatu

Katie Hill, kongresmenka z Kalifornii i wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, ogłosiła w niedzielę, że zrzeka się mandatu. Powodem są oskarżenia o utrzymywanie intymnych stosunków z podwładnym, którą to relację sama nazwała "nieodpowiednią". Kłopoty Hill zaczęły się po tym, jak w sieci opublikowano jej nagie zdjęcia w kontrowersyjnych sytuacjach.

Zobaczył helikoptery, usłyszał wybuch. "Widzieliśmy ciała bojowników, kobiet i dzieci"

Eksplozja roztrzaskała drzwi i okna w promieniu kilometra. Czekaliśmy do świtu, potem tam poszliśmy. Widzieliśmy ciała bojowników, kobiet i dzieci - opowiadał Ahmed Al Mohammed, który mieszkał w pobliżu domu, w którym ukrywał się Abu Bakr al-Bagdadi, przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego. Amerykański wywiad tropił Bagdadiego od kilkunastu miesięcy. "New York Times" napisał, że na jego ślad udało się wpaść po tym, jak aresztowano i przesłuchano jedną z jego żon.

Bagdadi może być pochowany jak bin Laden. "Spodziewałbym się, że tak będzie"

Ciało Abu Bakra al Bagdadiego zostanie pochowane w odpowiedni sposób - zapowiedział Robert O'Brien, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Jak poinformowała w niedzielę wieczorem czasu lokalnego telewizja CNN, szczątki przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) mogą zostać wrzucone do morza. - Spodziewałbym się, że tak będzie - podkreślił O'Brien.

Nie tylko gratulacje. Rosja: nie ma dowodów śmierci Bagdadiego. Iran: zabiliście własną bestię

Po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa informacji o śmierci przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, napływają gratulacje i słowa uznania za akcję w Syrii, choć wiele jest też zastrzeżeń, że to nie koniec wojny z dżihadystami. Komentują także kraje nieprzychylne Waszyngtonowi. Irański minister ocenił, że śmierć Bagdadiego "to nic wielkiego" i oskarżył USA o stworzenie IS. "Po prostu zabiliście swoją własną bestię" - napisał. Sceptyczna jest Rosja, według której brakuje wiarygodnych dowodów, że szef islamskich terrorystów naprawdę nie żyje.

Wysadził się, "zabijając siebie i trójkę dzieci". Tak zginął dżihadysta numer jeden

Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę, że lider tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi został zabity w trakcie operacji amerykańskich sił specjalnych w Syrii. Według źródeł amerykańskich w akcji nie zginął żaden żołnierz USA, jednak dwóch odniosło obrażenia. Ucierpiał także pies bojowy. Przedstawiciel sił kurdyjskich poinformował, że nad wyeliminowaniem szefa dżihadystów pracowano w ramach wspólnej operacji od pięciu miesięcy.