USA

USA

W grudniowy poranek 1984 roku pasażerski Boeing 720 z wypełnionymi po brzegi zbiornikami paliwa spadł na dno wyschniętego jeziora na zachodzie USA. Maszyna w ciągu kilku sekund zamieniła się w kulę ognia, którą trzeba był gasić przez ponad godzinę. Nikt nie zginął, bo na pokładzie nikogo nie było. Samolot został rozbity celowo, w imię nauki. Nie wszytko poszło jednak zgodnie z planem.

W budżecie na przyszły rok Kongres USA zapisał 220 milionów dolarów na szybkie opracowanie nowego amerykańskiego silnika rakietowego. Ma on zastąpić te, które na potrzeby Pentagonu są obecnie importowane z Rosji. Przy ich pomocy wojsko USA wysyła w kosmos swoje najtajniejsze ładunki. Po ochłodzeniu relacji z Rosją stało się to przedmiotem ostrej krytyki.

Po kilku godzinach stresującego zawieszenia w próżni, kiedy wydawało się, że Senat może zablokować ustawę o finansowaniu rządu USA na 2015 rok, udało się osiągnąć porozumienie. Ustawa ustanawiająca limit wydatków na poziomie 1,1 biliona dolarów została już przegłosowana. Amerykanie uniknęli powtórki wydarzeń sprzed roku, kiedy na dwa tygodnie ich rząd przestał działać.

W USA Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek wieczorem ustawę o wydatkach federalnych w wys. 1,1 bln dolarów na rok 2015. Ustawę przyjęto zaledwie na kilka godzin przed wygaśnięciem obecnie obowiązującego prowizorium budżetowego, co groziło paraliżem prac rządu. Ustawę przyjęto niewielką większością 216 głosów. Przeciw głosowało 209 kongresmanów.

Światowi liderzy ostro skrytykowali Stany Zjednoczone za brutalne tortury i łamanie praw człowieka, czyli program walki z terroryzmem. Podczas gdy wcześniejsze przecieki dot. tajnych więzień CIA i metod przesłuchań raczej bywały przemilczane, teraz jest zupełnie inaczej i USA zostały otwarcie potępione także przez kraje uznawane za sojuszników. CNN zebrał komentarze światowych liderów.

Flota USA opublikowała nagranie i zdjęcia, na których widać test pierwszego na świecie lasera bojowego. Zademonstrowano jak broń zamontowana na okręcie USS Ponce wywołuje eksplozje amunicji na małych łodziach-celach i strąca drona. Wyraźnie widać, że głównym celem dla lasera mają być małe i proste łodzie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.