USA

USA

Wałęsa w Izbie Reprezentantów: jedna epoka upadła, druga nie powstała

Jeśli Stany Zjednoczone nie chcą przewodzić światu, to niech oddadzą ten interes Polsce, my będziemy wiedzieli, co z tym zrobić - mówił w środę w Izbie Reprezentantów Lech Wałęsa. Swoje wystąpienie - podobnie jak 30 lat temu - zaczął od słów "My, Naród". Były prezydent RP i były przywódca Solidarności wziął udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych, zorganizowanym pod hasłem "Demokracja i sojusz NATO. Podtrzymywanie naszych wspólnych demokratycznych wartości".

Raport mówi o "wyraźnym manipulowaniu" przy wyborach. Odpowiedź Moralesa

Organizacja Państw Amerykańskich, która zgłosiła wątpliwości wobec przebiegu wyborów prezydenckich w Boliwii i zwróciła między innymi uwagę na "wyraźne manipulowanie" komputerowym systemem liczenia głosów, "podjęła decyzję polityczną" - stwierdził były boliwijski prezydent Evo Morales. Dodał, że OPA "służy imperium USA". Morales po rezygnacji ze stanowiska przebywa w Meksyku, gdzie otrzymał azyl polityczny.

Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.

"Wydarzenia w Boliwii to silny sygnał dla nielegalnych reżimów w Wenezueli i Nikaragui"

"Stany Zjednoczone składają wyrazy szacunku narodowi boliwijskiemu za to, że domagał się wolności oraz boliwijskiej armii za to, że dotrzymała swej przysięgi, by chronić nie pojedynczą osobę, ale konstytucję Boliwii" - napisał prezydent Donald Trump po ustąpieniu prezydenta Boliwii Evo Moralesa. Oświadczył, że wydarzenia w tym kraju to silny sygnał dla "nielegalnych reżimów" w Wenezueli i Nikaragui.

Były prezydent USA Jimmy Carter trafił do szpitala

Były prezydent Stanów Zjednoczonych 95-letni Jimmy Carter, został w poniedziałek przewieziony do kliniki uniwersyteckiej w Atlancie, gdzie ma być poddany operacji obniżenia nacisku na mózg, spowodowanego krwawieniem po ostatnich upadkach - poinformował ośrodek jego imienia Carter Center.

Turcja deportuje byłych dżihadystów. Pierwszego odesłano do USA

W poniedziałek Ankara rozpoczęła zapowiedziany kilka dni temu proces deportacji byłych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego do krajów, z których pochodzą. Turcja odesłała już obywatela Stanów Zjednoczonych, a wkrótce ma to czekać także siedmiu Niemców - podała agencja Reutera, cytując rzecznika tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

"Stańmy wspólnie w jedności"

- To do nas należy obrona wolności i przyszłości. Stańmy wspólnie w jedności - jako sojusznicy, jako przyjaciele - mówił w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, w przeddzień 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

"Doświadczamy śmierci mózgowej NATO". Macron "nie wie", czy artykuł 5 by zadziałał

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist", że Stany Zjednoczone "odwracają się plecami" od swoich sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Francuski przywódca stwierdził też, że dochodzi do "śmierci mózgowej NATO" i zaapelował do innych krajów europejskich, by się "przebudziły". Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała słowa prezydenta.

Trump spotka się z Erdoganem w Białym Domu

Mimo napięcia w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Turcją, prezydenci obu krajów, Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan, potwierdzili w środę, że w przyszłym tygodniu spotkają się w Białym Domu.

Serbia kupi rosyjski system Pancyr-S. Mimo amerykańskich ostrzeżeń

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S, mimo ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych. USA zagroziły bałkańskiemu krajowi sankcjami, które mogłyby zostać wdrożone w przypadku dojścia transakcji do skutku. Serbski prezydent Aleksandar Vucić stwierdził, że jego kraj "kupuje broń defensywną od Rosjan", ale pragnie uniknąć "konfrontacji z Ameryką".

Rekordowa amnestia w historii USA

462 osoby, więcej niż kiedykolwiek w ciągu jednego dnia w historii USA, wyszły we wtorek na wolność dzięki amnestii ogłoszonej przez republikańskiego gubernatora Oklahomy Kevina Stitta. Jak tłumaczył gubernator, ułaskawieni "otrzymali drugą szansę". Obecnie w więzieniach w USA przebywa ponad 1,5 miliona osób.

Nowe zeznania ambasadora USA przy Unii

Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland uzupełnił swoje zeznania z października. Kongresmenom przyznał teraz, że we wrześniu przekazał doradcy prezydenta Ukrainy, iż Waszyngton prawdopodobnie nie wznowi wojskowej pomocy dla jego kraju, dopóki władze w Kijowie nie rozpoczną śledztw, których domaga się prezydent Donald Trump.