Wielka Brytania

Wielka Brytania

Skłamałbym, gdybym powiedział, że się nie martwię - tak szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych gen. Raymond Odierno skomentował informacje dotyczące wydatków na funkcjonowanie i modernizowanie brytyjskiej armii. Odierno zwrócił uwagę na to, że wojsko Jej Królewskiej Mości się kurczy, a Stany Zjednoczone potrzebują teraz w świecie "sojusznika wyznającego te same wartości i mającego te same cele". Raport organizacji European Leadership Network wskazuje bowiem, że Brytyjczycy zmniejszą w ciągu dwóch nadchodzących lat wydatki na obronność, choć co innego obiecywali na ostatnim szczycie NATO.

Młoda Brytyjka padła ofiarą internetowej kradzieży tożsamości. Oszust wykorzystał blisko tysiąc jej prywatnych zdjęć do stworzenia fałszywych kont w serwisach społecznościowych. Podszywając się pod nią i jej rodzinę nawiązywał kontakt z mężczyznami nieświadomymi tego, że padli ofiarą mistyfikacji.

73 lata temu wojska japońskie zmusiły do kapitulacji najpotężniejszą brytyjską twierdzę w Azji - Singapur. Do niewoli trafiło 80 tys. żołnierzy, a wstrząśnięty Winston Churchill uznał to za "największą katastrofę w historii brytyjskiej wojskowości".

- Wydaje mi się, że wszystkie rodziny odczują ulgę i uznają sprawę za zamkniętą, kiedy on dostanie kulę między oczy - stwierdziła córka Davida Hainesa, jednego z zakładników zamordowanych przez charakterystycznego dżihadystę z Wielkiej Brytanii, który został zidentyfikowany przez BBC jako Mohammed Emwazi. Matka jednej z jego ofiar ma jednak inne zdanie. Mówi, że mordercy swojego dziecka "wybaczyła".

Terrorysta z Państwa Islamskiego zwany do tej pory "Jihadi Johnem" to mieszkaniec zachodniego Londynu, dobrze znany brytyjskim służbom specjalnym. Ma prawdopodobnie 27 lat - informuje BBC.

Minister obrony Wielkiej Brytanii zapewniał w parlamencie, że żołnierze wysłani na Ukrainę na pewno nie będą robić nic innego poza szkoleniem Ukraińców. Przepytywany przez parlamentarzystów Michael Fallon podkreślał, że zadania misji są „ściśle zdefiniowane” i w żadnym wypadku wojskowi „przypadkiem” nie zawędrują na front.

19-latka z bogatej dzielnicy Glasgow w 2013 r. wyjechała do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego. Na prowadzonym przez siebie blogu udziela porad innym dziewczynom, które chciałyby "wziąć ślub" z bojownikami. Śledczy podejrzewają, że to właśnie ona odegrała ważną rolę w rekrutowaniu trzech brytyjskich nastolatek, które uciekły niedawno z domu i - jak twierdzi policja - najprawdopodobniej przedostały się do Syrii.

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował kontrowersyjną technikę sztucznego zapłodnienia przy wykorzystaniu DNA trzech osób - dwóch kobiet i mężczyzny. Po Izbie Gmin, we wtorek także Izba Lordów przyjęła rządowy projekt nowych uregulowań.

Stojący na parapecie słoik po kremie czekoladowym stał się przyczyną pożaru domu w południowo-zachodnim Londynie - poinformowała straż pożarna. Słoik został bardzo mocno rozgrzany przez padające na niego promienie zimowego słońca, w wyniku czego zapaliły się rolety. W pożarze zginął ukochany pies rodziny.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Anglii i Walii kardynał Vincent Nichols upomniał brytyjski rząd na niecałe trzy miesiące przed wyborami do Izby Gmin w związku z "szokującym ubóstwem", jakie jest udziałem niektórych Brytyjczyków.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego, "czy Rosja kłamała mówiąc, że nie ma jej żołnierzy i sprzętu na wschodzie Ukrainie". Kerry odpowiedział krótko "tak". Podkreślił, że Rosja "kłamała mu w twarz w sprawie Ukrainy".

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.