Wielka Brytania

Wielka Brytania

- To ja zwołałam wybory, ja prowadziłam kampanię, więc biorę na siebie odpowiedzialność i przepraszam, że wielu dobrych posłów straciło swoje mandaty - mówiła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji BBC szefowa brytyjskiego rządu, Teresa May

- Gdy kraj taki jak Rosja celowo łamie oparty na regułach międzynarodowy porządek, nad którego stworzeniem tak ciężko pracowaliśmy, musimy się jednoczyć z naszymi sojusznikami, aby bronić międzynarodowego systemu - powiedziała piątek premier Theresa May przebywająca z wizytą w Estonii.

Na sześć i pół roku więzienia skazał w czwartek sąd w Wielkiej Brytanii muzułmańskiego duchownego, który w swoich kazaniach zachęcał do wspierania tak zwanego Państwa Islamskiego i nawoływał do terroryzmu. Duchowny utrzymuje, że korzystał z prawa do wolności słowa.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka spotkał się z biskupami uczestniczącymi w Mińsku w posiedzeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (RKEE). Zaproponował, by właśnie w Mińsku zorganizować spotkanie papieża Franciszka i prawosławnego patriarchy Cyryla. Polski episkopat na białoruskiej konferencji reprezentuje arcybiskup Stanisław Gądecki.

Rząd w Londynie rozważa możliwość zablokowania przyszłych kontraktów wojskowych z amerykańskim koncernem Boeing. Podobne sugestie padły wcześniej ze strony rządu Kanady. Wszystko przez decyzję władz USA, który poważnie zagroziła kanadyjsko-brytyjskiej firmie lotniczej Bombardier.

Trzech podejrzanych o związek z zamachem na metro, do którego doszło 15 września w Londynie, zwolniono we wtorek z aresztu - poinformowała policja metropolitalna. Łącznie w sprawie zamachu zatrzymano do tej pory siedem osób. Jedna z nich pozostaje w areszcie.

Brytyjska Komisja Wyborcza zarekomendowała reformę przepisów w celu wprowadzenia możliwości zawieszenia czynnego prawa wyborczego osobom skazanym za groźby pod adresem posłów w mediach społecznościowych - poinformował we wtorek dziennik "The Times".