Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjska policja aresztowała w 2014 roku 165 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną związaną z konfliktem w Syrii. To ponad sześć razy więcej niż w 2013 roku, kiedy aresztowano 25 podejrzanych - poinformowano w piątek.

Temperatura w szkockim regionie Highlands spadła w nocy do -11 st. C - donoszą brytyjskie media. Była to w wielu miejscach najzimniejsza noc w sezonie zimowym. Służby pogodowe wydały ostrzeżenia.

Wielka Brytania zablokuje aplikacje mobilne, które szyfrują wymieniane komunikaty, przez co nie są one możliwe do przechwycenia przez służby - zapowiedział w poniedziałek David Cameron. Jego deklaracja ma związek z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Brytyjskie media twierdzą, że chodzi o m.in. dwie popularne aplikacje Snapchat i WhatsApp, których używanie - jak zadeklarował premier - mogłoby stać się na Wyspach niemożliwe.

Jeden z ekspertów komentujących w amerykańskiej telewizji wydarzenia we Francji wprawił część widzów w niemałe osłupienie. Według gościa Fox News brytyjskie Birmingham jest "całkowicie muzułmańskim miastem", do którego "innowiercy nie mają wstępu". Internauci szybko odpowiedzieli mu serią "dowodów" na potwierdzenie jego słów.

Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że jeśli wygra wybory parlamentarne w maju, to w ramach walki z terroryzmem zwiększy kompetencje służb specjalnych do podsłuchiwania rozmów telefonicznych i internetowej komunikacji obywateli.

Mieszkańcy Europy zmagają się z silnym wiatrem. U naszych zachodnich sąsiadów w piątek doszło do licznych utrudnień kolejowych, natomiast w Szkocji odnotowano rekordowe porywy wiatru sięgające 181 km/h. Zarówno w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii obowiązują ostrzeżenia pogodowe.

W Wielkiej Brytanii nabiera rozpędu kampania wyborcza. Partia Pracy ostrzegła przed referendum ws. członkostwa w UE, które premier David Cameron obiecał do końca 2017 r., a teraz chce nawet przyspieszyć. Torysi zaś skrytykowali plany gospodarcze laburzystów. Wybory najważniejsze od lat, o wyniku trudnym do przewidzenia, oczekiwane są 7 maja.

Wyborczy plakat zaprezentowany przez brytyjskiego premiera doczekał się w sieci wielu żartobliwych przeróbek. Internauci mają wątpliwości, dokąd prowadzi droga widoczna na plakacie. Przy okazji wyszło na jaw, że zdjęcie wcale nie powstało w Wielkiej Brytanii.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron dał w niedzielę do zrozumienia, że byłby gotowy przyspieszyć zapowiedziane na 2017 r. referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej, jeśli jego Partia Konserwatywna wygra majowe wybory parlamentarne.