Wielka Brytania

Wielka Brytania

- Mruknęła z ulgą w słuchawkę - mówił premier Wielkiej Brytanii David Cameron burmistrzowi Nowego Jorku Michaelowi Bloombergowi, opisując reakcję królowej Elżbiety II na wynik szkockiego referendum niepodległościowego. Teraz Cameron przeprasza.

Niecały tydzień po szkockim referendum sondaż dla telewizji BBC wykazał rekordowo niskie poparcie dla niepodległości Walii - za opuszczeniem Wielkiej Brytanii jest tylko 3 proc. mieszkańców. Jednocześnie 49 proc. pytanych chce rozszerzenia istniejącej autonomii. Od 2018 roku Walia będzie korzystać z rozszerzonych uprawnień podatkowych.

Kurs Tesco na giełdzie w Londynie zanurkował wczoraj o ponad 11 procent. To efekt przyznania się do pomyłki w prognozach wzrostu. Wykryto, że są one zawyżone o 250 mln funtów. Władze największej brytyjskiej sieci hipermarketów zareagowały natychmiast i o dwa miesiące wcześniej niż planowano zatrudniły nowego dyrektora finansowego.

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Wciąż nie wiadomo, choć jest to mało prawdopodobne, czy do koalicji przyłączy się Iran. W najbliższych dniach z prezydentem tego kraju rozmawiać będą kolejno francuski prezydent Francois Hollande i brytyjski premier David Cameron.

Łabędzie to jeden z symboli miłości. O tym, jak bardzo kochają swoje młode, przekonał się wolontariusz Wildlife Aid Foundation (WAF), brytyjskiej organizacji niosącej pomoc dzikim zwierzętom. Kiedy Simon Cowell próbował uwolnić zaklinowanego w płocie młodego ptaka, jego tata go zaatakował.

Brytyjskie Królewskie Siły Lotnicze opublikowały zdjęcia z przechwycenia rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-95 Bear. Nie wiadomo, gdzie zostały zrobione zdjęcia, ale można przypuszczać, że tak jak w poprzednich wypadkach nad Morzem Północnym.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził zadowolenie ze słów premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, że jego kraj pozostanie zjednoczony w następstwie szkockiego referendum. Plebiscyt wygrali przeciwnicy niepodległości Szkocji.

Przeciwnicy secesji Szkocji z Wielkiej Brytanii wygrali referendum niepodległościowe z wynikiem 55,3 procent. Po ogłoszeniu w piątek wstępnych wyników brytyjski premier David Cameron zapowiedział przyznanie szerszych kompetencji Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

- W debacie o kształcie Zjednoczonego Królestwa zapomina się o jednym kraju, o Anglii - powiedział premier David Cameron w przemówieniu po ogłoszeniu wyników referendum niepodległościowego w Szkocji. Premier Wielkiej Brytanii dodał, że prawo decydowania o sprawach dla nich istotnych powinni w związku z tym mieć właśnie mieszkańcy Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Decydując się na referendum niepodległościowe w Szkocji, całe Zjednoczone Królestwo "zadało sobie bardzo konkretne pytanie", a wynik głosowania debatę o szkockiej państwowości "rozstrzygnął na całe pokolenie" - stwierdził premier Wielkiej Brytanii David Cameron, komentując decyzję mieszkańców Szkocji o pozostaniu w zależności od Londynu.

Sean Connery jest niewątpliwie najsłynniejszym w świecie zwolennikiem szkockiej niepodległości i to już od wielu lat. Mimo to próżno było szukać słynnego aktora na spotkaniach organizowanych przez kampanię proniepodległościowych nacjonalistów. Na przeszkodzie stoją podatki. Kto jeszcze z brytyjskich znanych osobistości opowiada się za głosem na "tak", a kto za głosem na "nie"?

- Poparcie mieszkańców Szkocji dla niepodległości zmniejszyło się do 48 proc. - głoszą najnowsze wyniki sondażu instytutu badania opinii publicznej Panelbase. Oznacza to, że wynik czwartkowego referendum pozostaje niepewny. Obserwujące rozwój sytuacji w Szkocji państwa świata wolałyby, aby Szkoci nie decydowali się na secesję.