Wielka Brytania

Wielka Brytania

Rezygnacja ministra obrony Michaela Fallona w następstwie skandalu seksualnego może zagrozić stabilności kruchego rządu May, utrudniając skupienie się na negocjacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej - oceniły w czwartek brytyjskie media.

Zamiast szpitalnego łóżka pacjenci po operacjach mają trafiać do wynajmowanych domów oraz mieszkań. W hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii rusza pilotażowy program obsługiwany przez specjalnie powołany start-up. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

To bardzo trudne wybory moralne, ale osoby, które się zradykalizowały i przyłączyły do tak zwanego Państwa Islamskiego stanowią wielkie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, i dlatego niemal w każdym przypadku powinny zostać zabite - powiedział brytyjski minister do spraw rozwoju międzynarodowego, Rory Stewart. Jak pisze portal stacji BBC, brytyjski rząd potwierdził, że komentarz ten jest zgodny ze stanowiskiem Downing Street.

W brytyjskim hrabstwie Hertfordshire w publicznej służbie zdrowia wprowadzono zasadę, że na planowane zabiegi przyjmowani są tylko pacjenci, którzy wcześniej sami wykazali się dbałością o zdrowie. Jeśli palą - mają rzucić ten zgubny nałóg, a jeśli mają nadwagę - muszą schudnąć. Przepisy wydają się kontrowersyjne, ale mają też spore poparcie ludzi. Bo Brytyjczycy, którzy stale narzekają na stan publicznej służby zdrowia, uważają, że pieniądze na leczenie trzeba wydawać racjonalnie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Wyjątkowo bezczelny oszust chciał wyłudzić 5 milionów funtów od właściciela Virgin. - Ten człowiek skontaktował się z nami podając się za brytyjskiego ministra obrony, brzmiał zupełnie jak on - mówi Richard Branson. - Powiedział, że doszło do porwania wysokiego rangą dyplomaty i że brytyjski rząd nie może wydać żadnych pieniędzy na odzyskanie go - dodał. Miliarderowi sprawa wydała się jednak zbyt podejrzana i po sprawdzeniu wyszło na jaw, że to próba wyłudzenia. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Unia Europejska powinna pozytywnie odnieść się do propozycji okresu przejściowego po Brexicie, jaki zaproponowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego, w negocjacjach jest duży postęp w sprawie praw obywateli, lecz nie w sprawie finansów.

W Wielkiej Brytanii ruszyły testy nowych szybkich pociągów, wyprodukowanych przez japoński koncern Hitachi, ale na Wyspach. Pociągi mają podwójny, dieslowsko-elektryczny napęd i mają mknąć 225 kilometrów na godzinę. To największy zakup taboru dla brytyjskiej kolei od 40 lat. Tamtejszy rząd złożył zamówienie na 122 nowoczesne składy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.