Kosmos

Kosmos

Igrzyska zimowe w Soczi skupiają na sobie oczy całego świata. Większość obiektów została wybudowana specjalnie na tę imprezę. Gdy zapada zmrok i zapalają się światła na terenie Parku Olimpijskiego trudno powstrzymać zachwyt. Podzielają go nawet ci, którzy na Ziemi nie przebywają. Dla astronautów obecnie zamieszkujących stację ISS Soczi wygląda bowiem jak świetlana wyspa na oceanie wszechobecnej czerni.

Igrzyska przyciągają uwagę całego świata, a transmisja jest nadawana przez liczne stacje telewizyjne. Na Soczi patrzy się jednak także z perspektywy kosmosu, np. dzięki czujnikom zamontowanym na orbitującej dookoła Ziemi satelicie Terra. Na obrazie, jaki przekazały, okolica wygląda jak krajobraz Marsa.

Jeżeli w przyszłości dojdzie do skutku misja kolonizacji Marsa, to właśnie taki widok z okien swoich domów będą oglądać pierwsi osadnicy na Czerwonej Planecie. Ziemię jaśniejącą o zmierzchu na marsjańskim niebie sfotografował łazik Curiosity. Gdybyśmy mogli znaleźć się na jego miejscu, gołym okiem dostrzeglibyśmy również towarzyszący jej jasny punkcik Księżyca.

Choć w lutym dzień znacznie się wydłuży, skrócone noce nie oznaczają nudy dla pasjonatów kosmosu. Aż 5 sąsiednich nam planet rozbłyśnie jasnym silnym blaskiem, zaś ziemski satelita dokona 4 popisowych przejść względem kilku ciał niebieskich. Na nieboskłonie pojawi się także planetoida, której wyraźne dojrzenie umożliwi zwykła lornetka.

Nowa teoria Stephena Hawkinga zmieniająca dotychczasowe założenia na temat właściwości czarnych dziur wzbudziła spore zamieszanie wśród zainteresowanych astrofizyką. Jednak nie wszyscy naukowcy uważają tę hipotezę za rewolucję. Według niektórych kolegów fizyka jego koncepcja nie tylko nie rozwiązuje problemu z jednoczesnym zachowaniem zasad mechaniki kwantowej i teorii względności, ale również nie jest zupełnie nowym pomysłem.

Refleks słoneczny to zmora kosmicznych fotografów - dane ze zdjęcia rozświetlonego przez przypadkowy promień światła są trudne do odczytu. Problematyczne bywają także wulkaniczne wyziewy - gęsty, błękitnoszary dym potrafi skutecznie zasłonić krajobraz. Pech chciał, że kosmiczny skaner MODIS akurat trafił na oba zjawiska. Choć naukowo bezużyteczne, zdjęcie jest piękne, co przyznaje publikująca je NASA.

Gwiazda w centrum naszego układu wygląda, jakby szykowała się do drzemki - niepokoją się fizycy. Zgodnie z 11-letnim cyklem Słońce powinno co rusz wyrzucać potężne ilości plazmy i być usiane plamami, a tymczasem jest ciche i spokojne. Według obliczeń istnieje 20 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia powtórki mini-epoki lodowcowej, podczas której zamarzła Tamiza oraz Bałtyk.

Józef Dobrowolski ma 17 lat, kosmosem pasjonuje się od dziecka, zaś "na poważnie" zajmuje się nim od dwóch lat. Nastolatek bierze udział w organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie na najlepsze wideo o "pobudce" uśpionej aktualnie w kosmosie sondy Rosetta. Nastolatek jest w finale konkursu.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksperymentują z wodą, która wznieca ogień, zamiast go gasić. To tzw. woda w stanie nadkrytycznym. Jej właściwości mogą okazać się bardzo przydatne na Ziemi.

Planowany na środę start prywatnej rakiety z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odłożono z powodu silnej aktywności elektromagnetycznej Słońca - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Wystartuje ona w czwartek.

Kosmiczny Teleskop Hubble`a kolejny raz pozwala nam zajrzeć w odległe regiony Wszechświata. Naukowcy z NASA zaprezentowali uchwycone przez niego wyjątkowe zdjęcie - najgłębszy uzyskany dotąd obraz gromady galaktyk. Niektóre z nich należą do najjaśniejszych i najmłodszych kiedykolwiek wykrytych w kosmosie - oglądamy je w postaci, jaką miały 13 mld lat temu.

W sobotę o 13 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. - Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans tylko 147,1 milionów kilometrów - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.