Specjaliści przyjrzeli się pogodzie na egzoplanetach, czyli planetach występujących poza naszym Układem Słonecznym.
- Określiliśmy pogodę na obcym świecie - z dumą poinformowała Lisa Esteves z Uniwersytetu w Toronto.
Naukowcy zbadali, jakie zmiany zachodzą na powierzchni gazowych olbrzymów (badania dotyczyły pozasłonecznych planet Kepler-5b, -6b, -7b, -8b, -10b, -12b, -41b, -43b, -76b, -91b, -412b, TrES-2b, HAT-P-7b oraz KOI-13b, na których temperatura to 1600 st. C), kiedy planety krążą wokół swojej gwiazdy. Dzięki temu zidentyfikowali ich cykl dobowy oraz to, jak wygląda dzień i noc.
Wnioski z analiz wskazują, że na olbrzymich ciałach niebieskich poranki są pochmurne, a popołudnia bezchmurne.
Cykl dobowy
Ponieważ egzoplanety znajdują się bardzo blisko swoich gwiazd, obracają się przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara. Powoduje to, że powierzchnia egzoplanet, czyli atmosfera, przesuwa się na wschód. W związku z tym wiatry przeważnie kierują się na wschód. W rezultacie chmury formują się po zacienionej stronie planety, gdzie panuje noc i niższa temperatura. Po przeciwnej stronie, gdzie panuje dzień, obłoki zanikają.
- Wiatr transportuje chmury na dzienną stronę, potem obłoki nagrzewają się i zanikają, pozostawiając czyste niebo. Wiatry te również pchają gorące powietrze od południa planety na wschód, gdzie trwa środek dnia, dzięki czemu po południu temperatura atmosfery rośnie - powiedziała Esteves, która jest jednym z autorów badań, opublikowanych w czasopiśmie "Astrophysical".
Autor: AD/map / Źródło: sci-news.com