Kosmos

Kosmos

Człowiek, który otarł się o nieśmiertelność. Zabrakło stu kilometrów

Michael Collins zawsze powtarzał, że nie czuł się pokrzywdzony czy gorszy. Jego zadanie było równie ważne jak to Neila Armstronga i Buzza Aldrina. Nie ma go jednak na zdjęciach i nagraniach z pierwszego spaceru ludzi po Księżycu. Krążył wówczas sto kilometrów nad głowami kolegów, dbając o to, aby mieli jak bezpiecznie wrócić na Ziemię. Te sto kilometrów dzieliło go od unieśmiertelnienia w podręcznikach historii.

Kosmos-2504 niepokoi Pentagon. Rosjanie mogą testować satelitę bojowego

Przedstawiciel Pentagonu pierwszy raz oficjalnie przyznał, że krążący nad ziemią tajny satelita rosyjskiego wojska może być zaawansowaną i groźną bronią antysatelitarną. Jest coraz bardziej pewne, że obiekt nazwany Kosmos-2504 jest nową odsłoną prowadzonego od końca ZSRR programu Nariad, którego celem było atakowanie amerykańskich satelitów i oślepianie wojska USA.

Rakieta Sojuz w końcu poleciała na ISS

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała w środę rakieta Sojuz, transportująca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trzy osoby. Na znajdujący się 418 km nad Ziemią ISS ma dotrzeć po około sześciu godzinach lotu.

"Nasi tu byli". Ziemskie maszyny w kosmosie

To, co dzieje się poza naszą planetą, od zarania dziejów interesuje ludzkość. Naukowcy wszystkimi możliwymi sposobami starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat kosmosu. W tym celu w przestrzeni międzygwiezdnej znajduje się wiele ziemskich urządzeń.

Tajny rosyjski projekt 4204 kontra Amerykanie. Wyścig po najszybszą broń świata

Trzy największe potęgi militarne świata wdały się w wyścig zbrojeń w superszybkie pojazdy, zdolne lecieć nawet kilkanaście tysięcy kilometrów na godzinę. Na razie Amerykanie są na przedzie ze swoimi AHW i X-51, ale Chińczycy i Rosjanie nie odpuszczają. Ci pierwsi intensywnie testują tajemniczy pojazd Wu-14, a drudzy Ju-71 zbudowany w ramach tajnego projektu 4204.

Kierunek: Kosmos. Na razie to oferta dla bogaczy

Pewnego dnia podróże kosmiczne będą z pewnością możliwe, już były płatne przeloty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - powiedzieli szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pytanie, na ile będą one dostępne w przyszłości, bo teraz to atrakcja dla wyjątkowo bogatych - dodali.