USA

USA

Demokratom może zabraknąć głosów, by przesłuchać Boltona

Proces w sprawie impeachmentu prezydenta USA jest coraz bliżej rozwiązania. Demokraci chceli wezwać w Senacie dodatkowych świadków, ale senator ze stanu Tennessee Lamar Alexander opowiedział się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Oznacza to, że izba wyższa Kongresu najpewniej nie przegłosuje nowych zeznań w sprawie, a Donald Trump w piątek lub sobotę zostanie uniewinniony.

Silny wiatr obalił mur Trumpa

Część stalowego muru budowanego przez Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem przewróciła się na meksykańską stronę w wyniku bardzo silnego wiatru - informuje agencja Reutera.

Kolejne sankcje na Iran i "niespodzianka"

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) oraz jej szefa - Ali Akbara Salehiego. Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook zaznaczył, że "zagraniczne firmy będą mogły kontynuować pracę w irańskich elektrowniach". Rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej w odpowiedzi zaznaczył, że "środki nie będą miały wpływu na program jądrowy".

Pompeo: Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Trump: gdybym słuchał Boltona, mielibyśmy teraz szóstą wojnę światową

Blisko sto pytań do oskarżycieli i obrońców Donalda Trumpa skierowali w czasie środowego posiedzenia amerykańscy senatorowie z obydwu partii. Przed izbą wyższą Kongresu toczy się proces impeachmentowy prezydenta USA. Nadal nie jest jasne, czy na świadka wezwany zostanie były doradca Trumpa John Bolton, czego domagają się demokraci.

"Wysiłki godne uznania". Czaputowicz o planie pokojowym Trumpa

Wysiłki administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego są godne uznania - ocenił polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że "prawdziwy pokój może być osiągnięty jedynie za dobrowolną zgodą obu stron konfliktu".

Liga Arabska "uważnie analizuje amerykańską wizję"

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.

Pierwsze F-35 w Polsce na przełomie 2025 i 2026 roku. W piątek umowa na ponad 4,5 miliarda dolarów

W piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A dla Sił Powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Informację tę potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2030, ale pierwsze maszyny początkowo będą służyły do szkolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych. W bazach nad Wisłą F-35 mają wylądować na przełomie 2025 i 2026 roku.