USA

USA

"Kłamliwa, oślizła gnida". Trump atakuje byłego szefa FBI

Prezydent USA Donald Trump nazwał w piątek byłego szefa FBI Jamesa Comeya "kłamliwą, oślizłą gnidą", którą miał "wielki zaszczyt zwolnić". Comey, zdymisjonowany w trakcie nadzorowania śledztwa w sprawie Russiagate, promuje w mediach swoją książkę na ten temat.

Pentagon szykuje scenariusze. Tak może wyglądać wojna w Syrii

Amerykanie grożą atakiem na Syrię. Donald Trump deklaruje, że "rakiety nadlecą", choć nie mówi, kiedy to się stanie. Pojawiają się doniesienia o ruchach floty i lotnictwa. Jedno jest pewne: Pentagon ma przygotowane różne scenariusze ataku na Syrię. Problem w tym, że możliwości ma ograniczone. To, co mogłoby się wydarzyć, można już teraz ogólnie przewidzieć.

Biały Dom: Donald Trump nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ataku na Syrię

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego, jednak nie podjął ostatecznej decyzji o ataku na Syrię - poinformował w komunikacie Biały Dom. Wcześniej minister obrony Jim Mattis, który wystąpił przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów, odmówił odpowiedzi na pytania o plany wojskowe sił USA dotyczące Syrii.

Rosjanie ewakuują bazę morską w Syrii

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.

Senator chce uniemożliwić usunięcie specjalnego prokuratora

Szef senackiej komisji sprawiedliwości, republikanin Chuck Grassley uruchomi głosowanie nad ustawą, która ograniczy możliwość zwolnienia prokuratora specjalnego Roberta Muellera przez prezydenta USA Donalda Trumpa - podaje we wtorek dziennik "The Hill".

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.

"Społeczność międzynarodowa musi zareagować"

Prezydent USA Donald Trump oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodzili się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej, że nie wolno pozwalać na dalsze używanie broni chemicznej - podał w oświadczeniu Biały Dom.

Kolejny doradca Trumpa odchodzi

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa i antyterroryzmu Tom Bossert zrezygnował ze stanowiska - przekazała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.