Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley ostrzegła w piątek, że jej kraj nie dopuści do tego, by Wenezuela nadal kroczyła ku "dyktaturze". Haley dała do zrozumienia, że Waszyngton szykuje nowe sankcje wobec rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Wysłannicy USA, którym przewodzi doradca i zięć prezydenta Donalda Trumpa, Jared Kushner, spotkali się w czwartek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. W związku z wizytą amerykańskiej delegacji na Zachodnim Brzegu doszło do protestów. Palestyńscy aktywiści palili zdjęcia z podobizną Donalda Trumpa i flagi Izraela.

Najpierw egipskie MSZ skrytykowało USA, potem szef resortu Sameh Szukri odwołał spotkanie w Kairze z doradcą i zięciem prezydenta Donalda Trumpa - Jaredem Kushnerem - a parę godzin później siedział już razem z nim w pałacu prezydenta Abd el-Fatahema es-Sisiego. Tak wyglądał drugi dzień wizyty amerykańskiej delegacji na Bliskim Wschodzie.

Reżim Kim Dzong Una nie przeprowadził żadnej próby nuklearnej i rakietowej od momentu przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji o wprowadzeniu dodatkowych sankcji gospodarczych wobec Korei Północnej i być może jest to znak, że w przyszłości możliwa będzie "jakaś forma dialogu" z tym krajem - powiedział we wtorek Rex Tillerson.

Władze w Islamabadzie uznały za "wielce rozczarowujące" słowa krytyki, jakie skierował pod adresem Pakistanu prezydent USA Donald Trump. Powiedział on poniedziałek, że "Pakistan stał się schronieniem dla terrorystów destabilizujących sytuację w Afganistanie".

Nowa strategia amerykańska w Afganistanie i w Azji Południowej "pozwoli na naprawienie błędów popełnionych przez Stany Zjednoczone w Afganistanie w przeszłości, w czasie 16-letniej, najdłuższej w historii wojny, w jakiej biorą udział USA" - pokreślił wiceprezydent USA Mike Pence w komentarzu opublikowanym na łamach wtorkowego wydania dziennika "USA Today".

USA powinny "natychmiast skorygować błąd" polegający na nałożeniu sankcji na podmioty i osoby z Chin w ramach presji na Koreę Północną - oznajmił we wtorek rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie. O nowych retorsjach poinformował wcześniej resort finansów USA.

USA nałożyły sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Płn. - poinformował w komunikacie sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Nie wiadomo jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy ma trafić do Afganistanu w ramach wzmocnienia zapowiedzianego przez Donalda Trumpa. Sekretarz obrony James Mattis stwierdził, że najpierw poczeka na plan dowódców z wyjaśnieniem, co chcieliby zrobić w tym państwie rozdartym wojną domową. Potem zapadnie decyzja o skali wsparcia.

Japonia zamierza rozszerzyć swą rolę w sojuszu z USA "i wzmocnić swe zdolności obronne", Waszyngton zaś "podtrzymuje zobowiązanie rozmieszczenia swych najnowocześniejszych systemów w Japonii". To ustalenia z czwartkowych rozmów szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i ministrem obrony Jimem Mattisem.