Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Była to reakcja na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, Rex Tillerson i Siergiej Ławrow, spotkali się w Nowym Jorku w niedzielę i rozmawiali o współpracy przy uregulowaniu kryzysu syryjskiego w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o konflikcie na Ukrainie - powiadomiło rosyjskie MSZ.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson goszczący po raz pierwszy w piątek delegacje na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji powiedział, że kraje takie jak Rosja "atakują same podstawy demokracji, mieszając w wolnych wyborach". Dodał, że Stany Zjednoczone wspierają sojuszników w walce o ochronę wspólnych wartości. Te - jak podkreślił - zostały wyrażone m.in. w 2000 roku w Warszawie.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w piątek, że kontynuowanie testów rakietowych przez Koreę Północną zagraża już nie tylko państwom Azji Dalekowschodniej. Waszyngton ściśle współpracuje z Japonią i Koreą Południową nad uporaniem się z tym problemem - dodał.

Szefowie dyplomacji USA i Japonii, Rex Tillerson i Taro Kono, omówili w rozmowie telefonicznej najnowszą próbę rakietową Korei Północnej. Uzgodnili, że będą wywierać nacisk na Pjongjang, aż uzyskają jego zgodę na denuklearyzację oraz negocjacje.

Prezydent USA Donald Trump uda się z początkiem listopada do Japonii, gdzie odbędzie rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe - poinformował we wtorek Biały Dom. Wizyta w Tokio będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Donalda Trumpa.

Prezydent Trump przyjął we wtorek w Białym Domu premiera Malezji Mohameda Najiba Razaka. Jak wynika z ustaleń śledczych z ministerstwa sprawiedliwości USA, jest on podejrzany o zdefraudowanie między innymi z rządowego funduszu 1MDB 4,5 miliarda dolarów.

Prezydent Donald Trump rozważa przyjęcie nowej strategii, dopuszczającej bardziej agresywne reakcje USA na działania sił irańskich i wspieranych przez nie ugrupowań w Iraku i Syrii - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Agencja powołuje się na własne źródła wśród obecnych i byłych amerykańskich urzędników.

Obiegowe przekonanie, że Korea Północna nie jest jeszcze zdolna do przeprowadzania nuklearnego ataku na USA, może być błędne - ostrzegł na łamach "Washington Post" były szef Centralnej Agencji Wywiadowczej Michael Morell. Tymczasem Korea Południowa poinformowała, że spodziewa się kolejnej próby rakietowej Pjongjangu w sobotę 9 września.

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że chętnie podejmie się mediacji w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej, w której grupa państw izoluje Katar. Trump odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem, który zabiega o dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

3085 - tyle osób posiadających polskie obywatelstwo zarejestrowało się w programie DACA skierowanym do tak zwanych dreamersów, dzieci nielegalnych imigrantów chcących pozostać w USA. Minister sprawiedliwości Jeff Sessions zapowiedział zakończenie programu pozwalającego jego uczestnikom uniknąć przymusowej deportacji.