Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Chińska rządowa agencja Xinhua chwali amerykańską strategię nawiązywania kontaktów z Koreą Północnej, mówiąc o tak zwanej dyplomacji rybaków, której efektem miało być uwolnienie przez władze w Pjongjangu amerykańskiego studenta Otto Warmbiera.

Wygląda na to, iż Rosja zmienia stanowisko w sprawie Korei Północnej oraz międzynarodowych sankcji na ten kraj - powiedział sekretarz stanu USA Rex Tillerson. W środę stawił się on na przesłuchaniu przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Pracujemy na wybranych kilku obszarach, by sprawdzić, czy istnieją podstawy do odbudowania jakiegoś rodzaju roboczych relacji z rządem Rosji - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Przyznał, że relacje Stanów Zjednoczonych z Rosją są na "historycznie najniższym poziomie" i się pogarszają. Jako obecnie najpoważniejsze zagrożenie międzynarodowe dla USA wskazał Koreę Północną.

Katar zapłacił kancelarii prawniczej byłego prokuratora generalnego USA Johna Ashcrofta 2,5 mln USD za audyt swoich wysiłków na rzecz zaprzestania finansowania terroryzmu - podały amerykańskie media. Ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej.

Nie widzę żadnych przesłanek, że prezydent Rosji Władimir Putin chce pozytywnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w poniedziałek sekretarz obrony USA James Mattis przed komisją obrony Izby Reprezentantów.

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy. Trzech z nich - Richard Nixon, Gerald Ford i Jimmy Carter - odwiedziło Polskę tylko raz, George H.W. Bush i Bill Clinton po dwa razy. Trzy razy byli w Polsce George W. Bush oraz Barack Obama. 6 lipca wizytę w Polsce złoży Donald Trump.

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w USA oznacza, że zauważył on potencjał gospodarczy tkwiący w Europie Środowej - ocenia Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowe administracji z regionem.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek w Ogrodzie Różanym Białego Domu, że USA popierają i są w pełni przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników.

Prezydent USA Donald Trump podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May pogratulował jej zwycięstwa Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych i zapewnił, że oczekuje na współpracę. Szef Parlamentu Europejskiego przestrzega jednak, "Londyn nie powinien liczyć na taryfę ulgową" w sprawie negocjacji brexitowych.

Agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła, podała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump najprawdopodobniej zatrzyma się w Polsce w lipcu w drodze na szczyt przywódców G20 Hamburgu. Nie wiadomo, czy źródła agencji są polskie czy amerykańskie, a Biały Dom - jak relacjonuje korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona - na razie oficjalnie nie informuje o żadnych planach podróży prezydenta.

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu swego członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ - oświadczyła we wtorek na sesji Rady w Genewie ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Już wcześniej ambasador zarzuciła Radzie korupcję, uprzedzenia wobec Izraela oraz obecność w jej składzie krajów naruszających prawa człowieka.

Szereg państw Bliskiego Wschodu z Arabią Saudyjską na czele zerwało relacje dyplomatyczne z Katarem i zamknęło dla jego obywateli swoje granice. Mały szejkanat z dnia na dzień stał się wrogiem, co jest istotnym problemem dla Pentagonu, bo na terenie poddanego ostracyzmowi Kataru znajduje się największa amerykańska baza w regionie - Al Udeid. Stacjonuje tam ponad dziesięć tysięcy Amerykanów i między innymi mała grupa Polaków.