Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Trzech amerykańskich komandosów zginęło, a dwóch zostało rannych w zasadzce w Nigrze, 120 km na północ od stolicy kraju Niamey - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskich władzach. W ataku zabito również pięciu nigerskich żołnierzy.

Stany Zjednoczone powinny rozważyć utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem, dopóki nie zostanie udowodnione, że Teheran je łamie, lub porozumienie to przestałoby służyć interesom Waszyngtonu - stwierdził we wtorek w amerykańskim Senacie sekretarz obrony USA James Mattis. Wypowiedź ta znacznie różni się od słów Donalda Trumpa, który wielokrotnie groził zerwaniem porozumienia.

Piętnastu dyplomatów z ambasady Kuby w Waszyngtonie zostaje wydalonych. Mają opuścić USA w ciągu tygodnia - poinformował we wtorek Departament Stanu. To kolejna odsłona w sprawie tajemniczych "ataków akustycznych", w wyniku których ucierpieli dyplomaci USA na Kubie.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa obecnie nie zamierza prowadzić rozmów z Koreą Północną, z wyjątkiem rozmów na temat uwolnienia przetrzymywanych w tym kraju amerykańskich obywateli - oświadczył Biały Dom w poniedziałek.

Prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że powiedział sekretarzowi stanu Rexowi Tillersonowi, aby nie tracił czasu na rozmawianie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Stany Zjednoczone utrzymują "kanały komunikacyjne" z Koreą Północną i "sondują", czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Niemcy poprosiły USA o tajne dane dwóch myśliwców Boeinga w związku z zamiarem zastąpienia od roku 2025 starzejących się samolotów Tornado - podała agencja Reutera, cytując udostępniony mu list, jaki wysłał dział planowania niemieckiego ministerstwa obrony.

Stany Zjednoczone przestrzegły w piątek Amerykanów przed podróżowaniem na Kubę. Waszyngton polecił też ponad połowie personelu ambasady USA w Hawanie opuszczenie wyspy. Jest to reakcja na na tajemnicze "ataki", powodujące uszczerbek na zdrowiu dyplomatów USA na Kubie.

- Naprawdę uważam, że mieszkańcy Katalonii powinni pozostać z Hiszpanią - powiedział prezydent USA. Donald Trump i premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedzieli we wtorek na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że sprzeciwiają się referendum niepodległościowemu w Katalonii, które władze tego regionu zaplanowały na niedzielę.

Byłoby wielką szkodą, jeśli to porozumienie zostałoby zniszczone przez "łajdackich nowicjuszy" w światowej polityce - powiedział przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ prezydent Iranu Hasan Rowhani. Odstąpienia od tego porozumienia wcześniej nie wykluczył prezydent USA Donald Trump.

W swoim pierwszym przemówieniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent USA Donald Trump mówił, że świat stanął na progu "wielkich szans, ale też wielkiego niebezpieczeństwa". - Jeżeli sprawiedliwi, których jest wielu, nie stawią czoła tym nielicznym złym, to zło zwycięży - przestrzegł. Najwięcej miejsca poświęcił na ataki skierowane w stronę Korei Północnej, Iranu i Syrii.

Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Była to reakcja na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.