Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Ostatni z serii incydentów z udziałem personelu ambasady USA na Kubie wydarzył się w sierpniu, a liczba poszkodowanych wzrosła do 19 - poinformował Departament Stanu USA. Ataki te przez media opisywane są jako "ataki akustyczne" z wykorzystaniem dźwięków niesłyszalnych dla ludzi.

Stany Zjednoczone poinformowały Federację Rosyjską o nakazie zamknięcia jej placówki konsularnej w Kalifornii. Zamknięciu mają też ulec dwa budynki związane z rosyjskim przedstawicielstwem za oceanem w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Amerykańskie i południowokoreańskie wojska starają się pokazać siłę w odpowiedzi na kolejną próbę rakietową Korei Północnej. Na półwyspie właśnie skończyły się duże ćwiczenia, których finałem był pokazowy zrzut serii ciężkich bomb w pobliżu granicy i przelot formacji samolotów USA - bombowców strategicznych B-1 oraz nowych myśliwców F-35. W przeszłości dokonywano podobnych akcji, ale nie odstraszyły one Pjongjangu.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiał w środę telefonicznie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem o niedawnej próbie rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną - poinformowało MSZ Rosji. Przestrzegał USA przed działaniami militarnymi.

Korea Północna okazała pogardę dla swoich sąsiadów. Teraz wszystkie opcje są na stole - we wtorek oświadczył Donald Trump w reakcji na najnowszą północnokoreańską próbę rakietową. Z kolei państwa europejskie potępiły i wyraziły swoje oburzenie po tym, jak pocisk z Korei Północnej przeleciał nad terytorium Japonii.

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley ostrzegła w piątek, że jej kraj nie dopuści do tego, by Wenezuela nadal kroczyła ku "dyktaturze". Haley dała do zrozumienia, że Waszyngton szykuje nowe sankcje wobec rządu prezydenta Nicolasa Maduro.