Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek, że nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony do Białego Domu i niedługo odwiedzi Stany Zjednoczone.

Przedstawicielstwo resortu dyplomacji Chin w Hongkongu zażądało w czwartek, by strona amerykańska nie wspierała "antychińskich sił" i "unikała wtrącania się w sprawy" tego terytorium. Pekin domaga się także, by USA wyjaśniło sprawę domniemanych kontaktów amerykańskich dyplomatów z hongkońskimi działaczami.

Aby uniknąć chaosu bez zasad, musimy jeszcze raz rozważyć wszystkie niebezpieczne konsekwencje i rozpocząć poważny i znaczący dialog bez żadnych dwuznaczności - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Ostrzegł jednocześnie, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić po tym, jak wycofały się z traktatu INF.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek czasu miejscowego rozporządzenie wykonawcze zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Decyzja Trumpa zakazuje też Amerykanom prowadzenia interesów z władzami w Caracas. Media zwracają uwagę, że całkowite zamrożenie aktywów to sankcje, jakich Stany Zjednoczone nie stosowały od ponad 30 lat, a Caracas nazywa działania Waszyngtonu "terroryzmem gospodarczym".

Szef Pentagonu Mark Esper oświadczył we wtorek, że USA nie będą "reagowały przesadnie" na serię testów balistycznych przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Koreę Północną. We wtorek Pjongjang przeprowadził czwartą w ciągu dwóch tygodni próbę rakietową. Według południowokoreańskiego sztabu, były to rakiety krótkiego zasięgu.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow dał w piątek powściągliwą odpowiedź na zadane mu pytanie, czy prezydent Donald Tump opóźni bądź wstrzyma nałożenie karnych ceł na kolejną grupę chińskich towarów, jeśli Chiny podejmą jakieś pozytywne działania. Jak dodał, dla prezydenta "postęp w sprawie umowy handlowej nie jest zadowalający".

Korea Północna przeprowadziła w piątek kolejny test rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - poinformowały agencje, powołując się na urzędników amerykańskiej administracji państwowej. Prezydent USA Donald Trump, komentując te doniesienia, stwierdził, że północnokoreańskie próby rakietowe nie stanowią dla niego problemu.

Czasami między Chinami a Stanami Zjednoczonymi mogą pojawiać się problemy - stwierdził szef chińskiej dyplomacji po czwartkowych rozmowach z sekretarzem stanu USA w Bangkoku. Jak jednak dodał Wang Yi, "ważne jest, aby obie strony dyskutowały twarzą w twarz". Mike Pompeo przyznał, że krytycznie ocenił stosowanie - jak to określił - środków "przymusu" przez Chiny na spornym Morzu Południowochińskim.

W czwartek Senat USA zatwierdził 57-letnią Kelly Knight Craft na ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. To już drugie podejście prezydenta Donalda Trumpa, który od kilku miesięcy próbuje obsadzić stanowisko zwolnione nieoczekiwanie jesienią przez Nikki Haley. Craft dotychczas pełniła funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Kanadzie.

Prezydent Donald Trump nie jest zaniepokojony ostatnim testem rakietowym Korei Północnej. - To rakiety krótkiego zasięgu, bardzo standardowe pociski - powiedział w piątek Trump podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, udam się w podróż do Iranu, aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.