Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

W dniach 12-14 maja sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi Rosję, gdzie zostanie przyjęty przez prezydenta Władimira Putina i przeprowadzi rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał w piątek amerykański Departament Stanu.

"Specjalna relacja" USA z Wielką Brytanią "nie tylko trwa, ale też kwitnie" mimo różnic w podejściu obu rządów do nowych wyzwań geopolitycznych, takich jak rola Chin oraz polityka wobec Iranu - oświadczył w środę w Londynie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. W trakcie wizyty poruszył między innymi kwestię zgody brytyjskiego rządu na użycie produktów chińskiego koncernu w sieci 5G. - Zadajcie sobie pytanie: czy Żelazna Dama pozwoliłaby Chinom kontrolować internet przyszłości? - mówił.

Prezydent USA Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskiej stali i innych metali. Poinformował, że jest to też ostrzeżenie dla krajów importujących metale z Iranu. Wcześniej tego dnia Teheran poinformował, że wycofa się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku

Ambasada USA w Warszawie zaprasza do udziału w akcji #VisaWaiverDlaPolski, której celem jest zachęcanie Polaków do aplikowania o wizę i jednocześnie przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby wizę otrzymać. W ten sposób Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska został objęta programem Visa Waiver, czyli ruchu bezwizowego. Udział w akcji bierze ambasador Georgette Mosbacher.

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

W amerykańskiej grupie uderzeniowej, która zostanie wysłana na Bliski Wschód, znajdą się prawdopodobnie cztery bombowce B-52 - poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do Białego Domu. Zdolne do przenoszenia broni jądrowej maszyny mają towarzyszyć wysłanej wcześniej grupie uderzeniowej lotniskowca.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że jego kraj chce mocniej przeciwdziałać "agresywnej postawie" Chin i Rosji w Arktyce - rejonie bogatym w zasoby naturalne i dającym duże możliwości gospodarcze.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.