Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence spotkają się w piątek w Camp David z doradcami do spraw bezpieczeństwa, by omówić strategię USA wobec Azji Południowej - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders. Przedmiotem debaty będzie między innymi zaangażowanie USA w Afganistanie i nowa strategia wobec tamtejszego konfliktu.

Prezydent USA Donald Trump przyjął z zadowoleniem wstrzymanie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una decyzji o ataku na wyspę Guam, amerykańskie terytorium zamorskie. Określił ją jako "mądrą i rozsądną".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał raport armii na temat planów odpalenia rakiet w pobliże należącej do USA wyspy Guam. Oświadczył, że będzie obserwował działania USA nieco dłużej, zanim podejmie decyzję w tej sprawie - poinformowała we wtorek oficjalna agencja KCNA.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro usiłuje zbić kapitał na groźbie USA ws. "opcji militarnej" wobec Caracas. w poniedziałek odbyła się demonstracja zwolenników Maduro "przeciw imperializmowi" Ameryki. Według Reutera ma to podnieść notowania niepopularnego Maduro.

Minister obrony USA Jim Mattis i sekretarz stanu tego kraju Rex Tillerson zapewnili w artykule opublikowanym w gazecie "Wall Street Journal", że USA nie dążą do zmiany reżimu w Pjongjangu ani do przyspieszenia zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna musi zaprzestać prowokacji i działań eskalujących napięcie na Półwyspie Koreańskim - zgodzili się w piątek prezydenci Stanów Zjednoczonych i Chin, Donald Trump i Xi Jinping. Jak przekazał Biały Dom w oświadczeniu, przywódcy odbyli tego dnia rozmowę telefoniczną.

Do 1 września władze USA mogą przekazać Rosji żądanie zamknięcia jednego z czterech konsulatów generalnych w Stanach Zjednoczonych - podał w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła dyplomatyczne. Taka decyzja władz USA miałaby być reakcją na zapowiedziane przez Władimira Putina wydalenie z Rosji 755 amerykańskich dyplomatów.

Kilkudniową wizytę w Polsce zakończyła właśnie Elizabeth Warren. Polityk, nieoficjalnie wskazywana jako możliwa kandydatka demokratów na prezydenta USA w 2020 roku, odbyła szereg spotkań z polskimi władzami oraz amerykańskimi żołnierzami.