Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Musimy już teraz rozpocząć prace nad planem działań w sytuacji, w której reżim w Korei Północnej upadnie - zaapelował były dowódca sił amerykańskich w Korei, gen. Walter Sharp. Według amerykańskiego wojskowego, poważne zmiany na Półwyspie Koreańskim nastąpią w ciągu około trzech lat.

Prezydent USA Barack Obama w Hanoi zaapelował do komunistycznych władz Wietnamu o demokrację i poszanowanie wolności słowa, podkreślając, że te wartości nie zagrożą stabilności kraju. Kilku znanym działaczom nie pozwolono na spotkanie z Obamą.

Chiny wyraziły nadzieję, że rozwój stosunków między USA a Wietnamem będzie sprzyjać pokojowi i stabilności w regionie. Wcześniej przebywający z wizytą w Hanoi prezydent USA Barack Obama ogłosił całkowite zniesienie embarga na broń dla Wietnamu.

Barack Obama odwiedza Wietnam w czasie, gdy USA konsolidują politykę zwrotu ku Azji i szukają pola współpracy z dawnym wrogiem wobec roszczeń Chin na Morzu Południowochińskim. Musi jednak uważać, by nie rozniecać nowych konfliktów - pisze "Financial Times".

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek, pierwszego dnia wizyty w Wietnamie, z prezydentem tego kraju Tranem Dai Quangiem. W czasie spotkania Obama oznajmił, że "jest ono symbolem wzmocnienia relacji budowanych w ciągu minionych dekad". Prezydent USA oznajmił też, że jego kraj znosi embargo na broń, którym obłożony był Wietnam.

Japończycy protestują przeciwko obecności amerykańskich wojsk w ich kraju. Powodem tego jest zabójstwo 20-letniej Riny Shimabukuro, którego dopuścić miał się weteran Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. W sobotę w tej sprawie rozmowę telefoniczną odbyli ministrowie obrony obu państw.

USA popierają działania władz w Bagdadzie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa po atakach na Zieloną Strefę, gdzie znajdują się budynki rządu, parlament i ambasady. - Namawiamy też do sfinalizowania umowy z MFW - powiedział Obama w rozmowie z premierem Iraku.

Stany Zjednoczone i Libia prowadzą "intensywne rozmowy" na temat porozumienia umożliwiającego rozmieszczenie sił wojskowych USA w tym państwie - poinformował amerykański gen. Joseph F. Dunford. Libia miałaby zostać kolejnym państwem, w którym amerykańscy żołnierze pomagają w walce z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

Prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali telefonicznie o wojnie w Syrii i działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformował w środę Biały Dom.