Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie wystąpiła z wnioskiem o pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych w sprawie oskarżanego o udział w zamordowaniu siedmiu tysięcy Żydów Jakiwa Palija - poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i zaapelował do Rosji o natychmiastowe uwolnienie jego oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji i na Krymie.

Afgańscy talibowie odrzucili w poniedziałek złożoną w niedzielę przez prezydenta Aszrafa Ghaniego propozycję trzymiesięcznego rozejmu, który rozpocząłby się wraz z muzułmańskim Świętem Ofiarowania (Id al-Adha). Również w poniedziałek talibowie zatrzymali w prowincji Kunduz na północy Afganistanu trzy autobusy, uprowadzając prawie 200 jadących nimi pasażerów.

Turecki sąd odrzucił w środę wniosek o zwolnienie z aresztu domowego amerykańskiego pastora Andrew Craiga Brunsona - poinformował w środę jego adwokat. Jak jednak zaznaczył, w sprawie odwołania orzeczenie musi jeszcze wydać sąd wyższej instancji. Do "niezwłocznego" uwolnienia pastora we wtorek wezwał charge d'affaires z amerykańskiej ambasady w Turcji.

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju - podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). Przed wylotem Caj Ing-wen stwierdziła, że dzięki jej podróży cały świat może zobaczyć Tajwan, jego poparcie dla demokracji i wolności.

W Waszyngtonie rośnie zaniepokojenie losem profesora, którego chińska policja zabrała z domu w czasie wywiadu telefonicznego dla radia Głos Ameryki (VoA). Tymczasem państwowy chiński dziennik "Global Times" zarzucił w środę tej amerykańskiej rozgłośni "zimnowojenne myślenie".

Departament Stanu USA wzywa Kanadę i Arabię Saudyjską do rozwiązania konfliktu dyplomatycznego - powiedziała we wtorek rzeczniczka resortu Heather Nauert. Rijad podjął decyzję o wydaleniu ambasadora Kanady i zamroził kontakty handlowe oraz inwestycyjne z Ottawą.

List od prezydenta Donalda Trumpa do północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una przekazał w sobotę ambasador USA na Filipinach ministrowi spraw zagranicznych Korei Północnej. Stało się to w kuluarach forum regionalnego w Singapurze

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek w Białym Domu, w czasie wizyty nowego premiera Giuseppe Contego, nawiązanie strategicznego partnerstwa z Włochami w dziedzinie bezpieczeństwa, imigracji i walki z terroryzmem.