Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł władze w Teheranie przed "nowymi poważnymi konsekwencjami" w przypadku nieuwolnienia bezprawnie przetrzymywanych w Iranie Amerykanów - przekazał w oświadczeniu Biały Dom. Nie sprecyzowano, o jakie konsekwencje chodzi.

"Polski rząd dąży do stanowienia prawa, które zdaje się zmniejszać niezależność sądownictwa i osłabiać rządy prawa w Polsce" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA, które ukazało się w piątek. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szybko na nie odpowiedziało.

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson wezwał cztery arabskie państwa do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.

Choroba wpływowego republikańskiego senatora Johna McCaina, który cierpi na raka mózgu, to problem dla sojuszników Ameryki. Jest on bowiem zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą - ocenia agencja Reutera.

Prezydent USA Donald Trump zakończył tajny program Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), który zbroił i szkolił syryjskich rebeliantów walczących z dyktatorskimi rządami Baszara al-Asada - poinformował dziennik "Washington Post". Gazeta powołała się na funkcjonariuszy administracji, którzy pragną pozostać anonimowi.

Na spotkaniu wiceministra Siergieja Riabkowa z podsekretarzem stanu USA Thomasem Shannonem "kontynuowano poszukiwanie rozwiązań problemów" w stosunkach dwóch krajów - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Poruszona została także kwestia nieruchomości dyplomatycznych Rosji w USA.

Sekretarz stanu Rex Tillerson "wkrótce" wyda oświadczenie dotyczące stanowiska administracji USA w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Prezydent Donald Trump wielokrotnie nazwał je "złym układem".

"Arbitralna i konfliktowa polityka" prezydenta USA Donalda Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu. W ten sposób władze w Teheranie zareagowały na słowa Trumpa, który nazwał Iran "państwem bandyckim".

Bez przełomu w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej zakończyło się w środę spotkanie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona z dyplomatami czterech krajów arabskich blokujących Katar. Do rozmów doszło podczas wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Arabii Saudyjskiej.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w trakcie wywiadu przeprowadzanego przez założyciela stacji CBN Pata Robertsona, że "prezydent Rosji Władimir Putin byłby szczęśliwszy, gdyby wybory prezydenckie w USA wygrała Hillary Clinton".

Katar i Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek podpisanie dwustronnego memorandum o zwalczaniu finansowania terroryzmu, podczas gdy Katar jest bojkotowany przez sąsiadów znad Zatoki Perskiej m.in. za domniemane wspieranie ugrupowań ekstremistycznych. W Katarze przebywa obecnie sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który z władcą emiratu omawia bieżący kryzys dyplomatyczny w Zatoce.