Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Iracka koalicja rządząca i wpływowe milicje szyickie ostrzegły premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, że "wykopałby sobie polityczny grób", gdyby zgodził się na rozmieszczenie w kraju nowych amerykańskich sił specjalnych - donosi agencja Reutera.

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Amerykańskie dane wywiadowcze potwierdzają wersję wydarzeń Ankary i wskazują, że rosyjskie samoloty naruszyły turecką przestrzeń powietrzną - poinformował ambasador USA przy NATO. Su-24 został zestrzelony przez tureckie F-16 24 listopada, Incydent doprowadził do kryzysu dyplomatycznego na linii Moskwa-Ankara.

Władimir Putin i Barack Obama spotkali się w kuluarach szczytu klimatycznego w Paryżu. Jak poinformował Kreml, spotkanie trwało około 30 minut. Przywódcy rozmawiali m.in. na temat Ukrainy i sytuacji w Syrii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Obama wyraził ubolewanie z powodu zestrzelenia rosyjskiego bombowca przez Turcję.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry, który we wtorek rozpoczął wizytę w Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej, nazwał wymagającym potępienia terroryzmem falę ataków przeprowadzanych ostatnio przez Palestyńczyków. m.in. za pomocą noży i samochodów.

Ambasador USA przy OBWE Daniel Baer zapewnił, że "nie ma handlu ani związku" między polityką USA wobec Syrii i polityką USA wobec agresji Rosji na Ukrainie, a nałożone na Rosję sankcję mogą zostać zniesione dopiero po pełnym spełnieniu porozumień z Mińska.

Demokraci w Kongresie przyłączyli się w czwartek do apeli republikanów, by zaostrzyć program o ruchu bezwizowym, z którego korzysta większość państw UE. Nowa ustawa ma zobowiązać kraje oraz podróżnych do przekazywania USA znacznie więcej danych niż dotychczas.

Po zamachach w Paryżu republikanie w Izbie Reprezentantów chcą przyjąć ustawę, która zdecydowanie utrudniłaby przyjmowanie do USA uchodźców z Syrii i Iraku, a także zaostrzyła program o ruchu bezwizowym, z którego korzysta większość państw Unii Europejskiej.

Prezydent USA Barack Obama ocenił, że zamachy w Paryżu były atakiem na cywilizowany świat. Przemawiając na konferencji prasowej poprzedzającej szczyt G20 w Turcji zapewnił, że USA pomogą Francji w złapaniu osób odpowiedzialnych za te akty terroru.

Amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach regionu mają pokazać siłę sojuszu i swobodę manewru – powiedział dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim. Generałowie podpisali w Warszawie deklarację o dwustronnej współpracy jednostek wojskowych obu państw.