Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Kim Dzong Un grozi błyskawicznym atakiem

Korea Północna zagroziła w sobotę po raz kolejny, że w odpowiedzi na wspólne manewry USA i Korei Południowej przeprowadzi błyskawiczny atak na południowego sąsiada - podała KCNA - oficjalna agencja Korei Północnej.

Obama nie spotka się z Fidelem Castro

Prezydent Obama nie zamierza spotkać się z Fidelem Castro podczas swej wizyty na Kubie 20-22 marca – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes. Nie spełni też oczekiwań Hawany ws. zamknięcia antykomunistycznego Radio i TV Marti.

Pentagon ma plan zniszczenia IS w Libii. Biały Dom nie chce skorzystać

Kilkadziesiąt celów i ciągłe naloty na cztery regiony kraju, w których dżihadyści mają według informacji amerykańskiego wywiadu swoje bazy, ośrodki szkoleniowe i arsenały - tak wygląda według "NYT" plan pozbycia się tzw. Państwa Islamskiego z Libii, zaprezentowany administracji Baracka Obamy przez Pentagon.

Trump ws. międzynarodowych radzi się sam siebie. Doradców brak

Donald Trump, faworyt w walce o nominację Partii Republikańskiej do startu w wyborach prezydenckich, przyznał, że jak dotąd nie ma zespołu, który odpowiedzialny byłby za prowadzenie polityki zagranicznej. Co więcej, kilka osób, które Trump wskazał jako potencjalnych doradców, nie są szerzej znane ani w partii, ani w środowiskach eksperckich.

Pentagon się naradza. Amerykańska brygada objazdowa na wschodniej flance?

W pierwszych dniach marca w Waszyngtonie gen. Philip Breedlove - dowódca sił NATO w Europie - rozmawiał z najwyższymi rangą wojskowymi w Pentagonie o sprowadzeniu do Europy Środkowo-Wschodniej jednej lub więcej brygad amerykańskiej armii. Żołnierze ci mieliby krążyć stale między krajami bałtyckimi, Polską, Rumunią i Bułgarią - podaje portal zajmujący się wojskowością, Military Times.

"Mini-NATO", podejście drugie. Amerykanie sugerują koalicję

Szef amerykańskiego Dowództwa Pacyfiku zaproponował odkurzenie pomysłu stworzenia koalicji flot Australii, Indii, Japonii i USA. Razem miałyby przeciwdziałać rosnącej potędze morskiej Chin. Podobny pomysł skończył się dekadę temu niczym wobec ostrego oporu Chińczyków. Wówczas Pekin ostrzegał przed budowaniem "mini-NATO".

Kerry: Kryzys migracyjny dotyczy wszystkich. Ma charakter światowy

Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził przekonanie, że kryzys migracyjny, z którym boryka się obecnie UE ma charakter "światowy" i nie ogranicza się do Europy i Bliskiego Wschodu. Poinformował też, że USA i Rosja uzgodniły system weryfikacji naruszeń rozejmu we Syrii.

Amerykanie wkraczają do Skandynawii. Duże plany na flance Rosjan

Rosnące wydatki Pentagonu na odstraszanie Rosji powodują, że częstotliwość i skala ćwiczeń wojsk USA w Skandynawii będą wyjątkowe w tym oraz następnym roku - wylicza portal Military Times. Odbędą się między innymi precedensowe manewry w Finlandii, a ćwiczenia Baltops-16 będą jeszcze większe niż poprzednie, które i tak były rekordowe.

Drugi pokaz atomowego pazura w ciągu tygodnia. "To sygnał"

Amerykańskie wojsko przeprowadziło kolejny w ostatnich dniach test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III. Obserwujący odpalenie wicesekretarz obrony Robert Work nie pozostawił wątpliwości, jaki jest cel tak niecodziennie częstych testów. - To jest sygnał, że jesteśmy gotowi użyć broni jądrowej w obronie naszego kraju - stwierdził Amerykanin.

Nie dostali ich Ukraińcy, pokazali się z nimi Kurdowie

Do sieci trafiły zdjęcia kurdyjskich bojowników z amerykańską wyrzutnią rakiet przeciwpancernych typu Javelin - pisze "Washington Post". To najnowocześniejsza broń tego rodzaju w arsenale wojsk USA, znacznie lepsza od wszystkiego, co do tej pory dostarczano czy to Kurdom, czy umiarkowanej syryjskiej opozycji. Javelinów nie przekazano nawet Ukraińcom, gdy o nie prosili podczas gorącej fazy wojny w Donbasie.

Pekin i Waszyngton łączą siły, a Kim rozdaje zegarki

Stany Zjednoczone i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzenie przez ten kraj kolejnej próby jądrowej - poinformował Biały Dom. Amerykanie planują złożyć do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt stosownej rezolucji. Ma być głosowana już w najbliższych dniach. Tymczasem przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nagrodził naukowców biorących udział w próbach rakietowych. Nagrodami dla niektórych były m.in. zegarki.

Fala Amerykanów wraca do Iraku. Szykują się na długi pobyt

Na przestrzeni roku ośmiokrotnie zwiększyła się liczba cywilów pracujących dla amerykańskiego wojska w Iraku. Jak wynika z dokumentów przedstawionych przez Pentagon, na początku 2015 roku było ich 250, a dzisiaj jest ponad dwa tysiące. Ich obecność dobrze obrazuje, jak gwałtowne wzrasta obecność amerykańskiego wojska w Iraku.