Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Amerykanie chcą wzmocnić wschodnią flankę NATO. Szef Sojuszu zadowolony

To jasny sygnał trwałości zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz europejskiego bezpieczeństwa - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wyrażając zadowolenie z propozycji amerykańskich władz, które chcą przeznaczyć w przyszłym roku 3,4 mld dolarów na wojskowe wzmocnienie Europy Środkowej i Wschodniej.

Opozycja stawia wymogi i czeka. Człowiek Obamy uspokaja Kurdów

Przedstawiciel opozycji syryjskiej, czyli Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), oświadczył, że rząd Syrii musi najpierw zadeklarować gotowość i wykonać gesty dobrej woli, zanim rozpoczną się oficjalne rokowania pokojowe. Na rozmowy do Genewy nie zostali natomiast zaproszeni Kurdowie w wyniku nacisku Turcji. Prawdopodobnie w celu załagodzenia napięć udał się do nich specjalny wysłannik Baracka Obamy, który jako pierwszy wysoki rangą amerykański oficjel zawitał do północnej Syrii.

Delegacja z MON leci do Waszyngtonu

Do Waszyngtonu udaje się delegacja z ministerstwa obrony. Wiceministrowie Bartosz Kownacki i Tomasz Szatkowski mają rozmawiać z urzędnikami Pentagonu oraz przedstawicielami przemysłu obronnego.

Biały Dom się zgadza. Putin jest "skorumpowany"

Opinia przedstawiciela ministerstwa skarbu USA, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany, "najlepiej odzwierciedla poglądy administracji" - oświadczył w czwartek na codziennym briefingu prasowym rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Krytyczne 24 godziny. Wiedzieli, że on odzyska wolność. Do końca walczyli o jego żonę

Jason Rezaian siedzi przy stole. Trzyma za rękę żonę. Obok siedzi jego brat. Wszyscy się uśmiechają. Tak wygląda pierwsze nagranie uwolnionego po półtorarocznej odsiadce w irańskim więzieniu reportera dziennika "The Washington Post". Historia, która zakończyła się dla obojga szczęśliwie, wcale zakończyć się tak skończyć nie musiała. Negocjacje, których stawką był los Jasona i jego żony, trwały do ostatniej chwili.

Koalicja chce "zniszczyć dżihadystów w dwóch miejscach"

Minister obrony USA Ash Carter oświadczył, że koalicja walcząca z tzw. Państwem Islamskim (IS) musi odzyskać miasta Mosul i Ar-Rakka, a częścią jej strategii będzie wykorzystanie "wojsk lądowych". Z niepokojem odniósł się do programu nuklearnego Korei Płn.

Wiceprezydent USA krytykuje naciski na media

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w czasie piątkowej wizyty w Turcji pozwolił sobie na otwartą krytykę rządu w Ankarze. Stwierdził, że wywierając presję na media, ograniczając wolność przepływu informacji w internecie i oskarżając pracowników naukowych o zdradę, Turcja nie stanowi dobrego przykładu dla regionu.

W "Foreign Policy" o presji na PiS: niech Obama zagrozi bojkotem szczytu NATO

W obecnej sytuacji tylko Stany Zjednoczone mogą spróbować zmusić polskie władze do zmiany polityki w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - piszą autorzy tekstu zamieszczonego w "Foreign Policy". Ich zdaniem, Barack Obama powinien mocno poprzeć Komisję Europejską oraz zagrozić Warszawie bojkotem szczytu NATO w stolicy Polski, jeśli ekipa PiS nie zmieni swego postępowania.

Wysłannik Waszyngtonu w polskim MSZ. "Kurtuazyjne spotkanie" z Waszczykowskim

Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, a obecnie koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, odwiedził w środę Polskę. Według komunikatu polskiej dyplomacji, Fried rozmawiał z podsekretarzem stanu w MSZ Markiem Ziółkowskim o polityce Zachodu wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie oraz działaniu społeczności międzynarodowej w odniesieniu do Iranu.