Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Stany Zjednoczone w maju wydaliły dwóch kubańskich dyplomatów w reakcji na "incydenty, które wywołały różne objawy fizyczne" u Amerykanów zatrudnionych w ambasadzie USA na Kubie - poinformował w środę Departament Stanu. Anonimowe źródła agencji Associated Press mówią o problemach dyplomatów ze słuchem.

- Myślę, że Amerykanie powinni spać spokojnie - powiedział w środę sekretarz stanu USA Rex Tillerson, komentując zagrożenie ze strony Korei Północnej. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu zmierzającego z Malezji do Waszyngtonu. Po drodze zatrzymał się na Guam, gdzie miał zaplanowane wcześniej międzylądowanie. Atakiem rakietowym na tę będącą terytorium amerykańskim wyspę zagroził Pjongjang.

Do wizyty prezydenta USA w Państwie Środka może dojść jeszcze w tym roku - poinformował szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Eksperci zwracają jednak uwagę na napięty grafik w drugiej połowie roku w Chinach ze względu na zjazd Komunistycznej Partii Chin w Pekinie.

Zagrożenie aresztowaniem - tak Departament Stanu USA uzasadnia wprowadzenie obejmującego amerykańskich obywateli zakazu podróżowania do Korei Północnej. Ogłoszony w środę zakaz ma zacząć obowiązywać od 1 września.

Eksperci Pentagonu i Departamentu Stanu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni mającej skutecznie stawić czoła prorosyjskim separatystom w Donbasie - poinformował w poniedziałek dziennik "The Wall Street Journal". Plan musi być zaaprobowany przez Biały Dom.

Minister obrony Rumunii Adrian Tutuianu w środę potwierdził, że jego kraj zamierza kupić od USA pociski rakietowe obrony powietrznej typu Patriot za 3,9 miliardów dolarów. - Wcześniej parlament w Bukareszcie musi przyjąć odpowiednie zmiany w prawie - podkreślił.