Ukraina

Ukraina

- Sytuacja w Donbasie nie ulega żadnej poprawie - podkreślał, przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko zaapelował o jak najszybsze przysłanie do jego kraju sił pokojowych, które - w jego ocenie - mogłyby powstrzymać rozwój konfliktu z prorosyjskimi separatystami.

Ukraiński sąd zamroził chińskie udziały w jednej z ważniejszych firm zbrojeniowych kraju - Motor-Sicz. Sprawą zajęły się służby. Chińska firma miała potajemnie wyprowadzać majątek ukraińskiego przedsiębiorstwa. Tymczasem drenowany przez Azjatów Motor-Sicz ma duże znaczenie dla polskiego wojska, bo od lat pomaga utrzymywać poradzieckie śmigłowce. To z tą firmą Antoni Macierewicz chciał je modernizować, albo wręcz budować zupełnie nowe maszyny.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uważa, że jego kraj otrzyma od USA nie tylko uzbrojenie obronne. Dodał, że jeśli tak się stanie, to "agresor zapłaci wyższą cenę za atakowanie armii" w Donbasie na wschodzie kraju.

Ukraina może nie rozpatrywać wniosku Gruzji o wydanie jej Micheila Saakaszwilego do ogłoszenia przez sąd w Tbilisi wyroku w toczących się przeciwko niemu postępowaniach. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Denys Czernyszow.

Triumfalny powrót pozbawionego ukraińskiego obywatelstwa byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na Ukrainę nie oznacza, że odniesie on tam szybki sukces polityczny - oceniają eksperci i analitycy.

Sąd Najwyższy zaanektowanego przez Rosję Krymu skazał na osiem lat kolonii karnej Achtema Czijgoza, wiceszefa samorządu Tatarów krymskich (Medżlisu), oskarżonego o organizację w Symferopolu zamieszek przed referendum w sprawie statusu Krymu.

Wtargnięcie zwolenników byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na przejście graniczne w Szeginiach i nielegalne przekroczenie granicy to atak na ukraińską państwowość - ocenił premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Prezydent Petro Poroszenko wezwał do ukarania tego, "kto narusza granicę państwową".

Jego zwolennicy wdarli się na granicę, przerwali kordon funkcjonariuszy i umożliwili mu przejście. W ten sposób były prezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili w niedzielę wieczorem przedostał się na Ukrainę przez polsko-ukraińskie przejście Medyka-Szeginie. Na nagraniu z punktu kontrolnego widać, jak sam Saakaszwili przepycha się z żołnierzami. Ukraińska policja w poniedziałek poinformowała, że jest ścigany.

Ukraińska policja wszczęła postępowanie wobec byłego prezydenta Gruzji i byłego gubernatora Odessy na Ukrainie Micheila Saakaszwilego. W niedzielę wieczorem Saakaszwili przedarł się przez zamkniętą granicę polsko-ukraińską. Szef MSW Arsen Awakow porównał to do wydarzeń z 2014 roku na granicy w Donbasie, gdzie konflikt poprzedzony został przez liczne nielegalne przekraczanie punktów kontrolnych z Rosją.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, po kilku nieudanych próbach, przedostał się w niedzielę wieczorem z Polski na Ukrainę po tym, jak jego zwolennicy sforsowali kordon służb. Wjechał do kraju po raz pierwszy od momentu, kiedy prezydent Petro Poroszenko pozbawił go obywatelstwa. Saakaszwili oznajmił, że udaje ze swoimi zwolennikami do Lwowa. Zapowiadał zorganizowanie "marszu na Kijów".

Rosja będzie zobowiązana dostarczać broń na południowy wschód Ukrainy otwarcie – oświadczył w programie publicznej telewizji Rossija-1 Leonid Kałasznikow, deputowany Dumy Państwowej. W ten sposób skomentował doniesienia o ewentualnych dostawach na Ukrainie broni ze Stanów Zjednoczonych.