Ukraina

Ukraina

Dyrektor amerykańskiej Agencji Wywiadu Obronnego (DIA) gen. Mike Flynn i jego zastępca David Shedd zakomunikowali, że w tym roku zamierzają odejść ze swych stanowisk - poinformował w środę rzecznik Pentagonu adm. John Kirby.

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

W Doniecku doszło do napadu na bank zorganizowanego przez 30 terrorystów, uzbrojonych w broń automatyczną - donosi ukraińska agencja UNIAN. Według jej źródeł, sprawcy napadu mieli współdziałać z częścią pracowników instytucji. Dwóch z nich zatrzymał oddział specjalny milicji i Gwardii Narodowej, który przybył na miejsce.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w środę po spotkaniu w Berlinie z premierem Japonii Shinzo Abem gotowość do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie; podkreśliła znaczenie wyborów 25 maja.

"Wojsko przeprowadzi ćwiczenia w centrum Kijowa" - taka informacja pojawiła się w środę w południe na stronie internetowej ukraińskiego rządu i władz miejskich. Ostrzegano mieszkańców przed "kolumnami sprzętu". Dopytywane o szczegóły ministerstwo obrony stwierdziło, że nie planuje żadnych ćwiczeń w stolicy.

Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow powiedział w środę, że nie ma planów sprzedaży swego biznesu na przemysłowym wschodzie kraju i wyraził niezmienne poparcie dla integralności Ukrainy. 47-letni potentat zamierza nadal inwestować na Ukrainie.

Budżety wojskowe europejskich państw NATO od zakończenia zimnej wojny skurczyły się niemal o połowę. Tylko trzy kraje przestrzegają rekomendacji Sojuszu, aby na wojsko wydawać co najmniej dwa procent PKB. Czy obecny kryzys w relacjach z Rosją może zmienić sytuację? W wypadku większości krajów NATO zapewne nie.

Prorosyjscy terroryści zamierzają rozszerzyć swoje akcje na sześć kolejnych obwodów Ukrainy - ostrzega p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Na naradzie z gubernatorami powiedział, że do ofensywy separatystów może dojść podczas najbliższego długiego weekendu majowego. Turczynow przyznał, że władze centralne nie panują nad sytuacją w Donbasie.

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie widzi potrzeby odpowiadania na sankcje Zachodu. Zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.

Referendum w sprawie decentralizacji władzy na Ukrainie mogłoby się odbyć w połowie czerwca, wraz z drugą turą wyborów prezydenckich – poinformowała zastępczyni sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Wiktoria Siumar.