Ukraina

Ukraina

Mieszkańcy Krymu nie będą grać w amerykańskie gry

Mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu czekają kolejne niedogodności. Spółka Blizzard ograniczyła im dostęp do serwisu gier Battle.net, na którym można było grać w popularne sieciowe gry produkcji amerykańskiej, takie jak World of Warcraft, Diablo III czy StarCraft II.

Wałęsa: Putina trzeba postraszyć, Rosja może się rozpaść

- Władimir Putin straszy nas gradami, my musimy postraszyć go inną, bardziej nowoczesną bronią. Jeśli rosyjski but wkroczy na polską ziemię, mimo tego, że mam pokojową nagrodę Nobla, pójdę i będę strzelać - powiedział Lech Wałęsa w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Europejska Prawda. Były prezydent RP zaznaczył, że o obronności się nie mówi, a działa. - Nie czekamy z opuszczonymi rękami, kiedy przyjdą. Prowadzone są przygotowania do obrony, ale bez rozgłosu - podkreślił.

"Oskarżają mnie o coś? Na ch**! Rozstrzelałem 15 jeńców. Chcę, to zabijam"

Władze w Kijowie walczą o uwolnienie wszystkich jeńców w Donbasie i dementują doniesienia rebeliantów, którzy utrzymują, że "16 osób przekazanych stronie ukraińskiej to ostatni węźniowie". - W rękach rebeliantów pozostaje 400 Ukraińców. Oczekujemy na ich powrót - poinformował doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Markijan Łubkiwski. A słynny "Motorola" znów zabiera głos.

Czeczeni w Doniecku i Ługańsku. "Będą czystki w szeregach rebeliantów"

Oddziały czeczeńskiego specnazu pojawiły się w Doniecku i Ługańsku. "Celem ich przybycia są zapowiadane czystki w szeregach rebeliantów, którzy nie chcą się podporządkować samozwańczej władzy” – uważa ukraiński ekspert wojskowy Dmitrij Sniegiriow. Mimo porozumienia o zawieszeniu broni, w ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie w Donbasie 20 razy. Dowódcy rebeliantów żądają od władz w Kijowie "uzgadniania z nimi wszelkich kwestii, związanych ze statusem Donbasu".

Ukraińcy zachęcają Zachód do większych inwestycji. Obiecują ułatwienia dla firm

Ukraińcy wzywają Zachód do większych inwestycji w ich kraju. Podczas ostatniej wizyty w Berlinie, premier Arsenij Jaceniuk podkreślał, że Ukraina niemal całkowicie utraciła rosyjski rynek zbytu, co poważne wpływa na bilans handlowy Kijowa. Mimo licznych problemów i działań wojennych prowadzonych na wschodzie kraju, sami Ukraińcy zapewniają, że przy odpowiedniej pomocy są w stanie uporać się z największymi trudnościami.

"Nie rozwiążemy tego szybko". Putin gra z Zachodem kartą ukraińską

Trzech ukraińskich żołnierzy zginęło w wyniku wybuchu miny na terytorium kontrolowanym przez separatystów we wschodniej Ukrainie - oświadczył w sobotę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że konflikt zbrojny w Donbasie nie zakończy się szybko, a jego kraj ma już niewiele czasu na przeprowadzenie niezbędnych reform.

"Bez propagandy". Ukraina będzie uczyć o wojnie na wschodzie

Do podręcznika historii Ukrainy dla 11. klasy, ostatniej w ukraińskich szkołach średnich, dodano paragraf na temat Euromajdanu, aneksji Krymu i wydarzeń w Donbasie. Nauka na jego podstawie będzie prowadzona jeszcze w tym roku szkolnym - podał resort edukacji.

OBWE: w Donbasie katastrofa humanitarna

Na wschodzie Ukrainy, w rejonach objętych operacją sił rządowych przeciwko separatystom, pogłębia się katastrofa humanitarna - oświadczył rzecznik misji obserwacyjnej OBWE Michael Bociurkiw. Mówił on o rezultatach wizyty misji w obwodzie donieckim.

Wielkanocna ofensywa w Donbasie? "Buriaci i kadyrowcy nie świętują"

Prawosławna Wielkanoc w Donbasie może być niespokojna - ostrzegają władze w Kijowie. Dowódcy operacji antyterrorystycznej przygotowują się do odparcia "krwawych prowokacji". Publicysta ukraińskiego portalu Hvylya.net Siergiej Klimowski przedstawia zaś argumenty, że "właśnie na Wielkanoc Rosja ruszy z ofensywą".

"Nasze pozycje zostały zrównane z ziemią". Czołgi i haubice kontra broń strzelecka

Rebelianci i władze w Kijowie prowadzą rozmowy o wycofaniu z linii frontu czołgów i uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm - poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna. Doniesienia w tej sprawie potwierdził były prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował oficjalną delegację ukraińską podczas rozmów pokojowych w Mińsku. Mimo negocjacji, rebelianci kontynuują jednak ataki na pozycje ukraińskie w Donbasie.

Dlaczego nie zajmują Mariupola? Były "premier" DRL: mamy układ z Achmetowem

Były szef "rządu" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Borodaj ujawnił, że ukraiński oligarcha Rinat Achmetow zawarł ciche porozumienie z rebeliantami. Firmy Achmetowa mogą swobodnie działać na terenie kontrolowanym przez separatystów, a w zamian oligarcha wspiera materialnie "republikę ludową". Achmetow musi mieć jednak możliwość eksportu swojej produkcji na Zachód. Dlatego rebelianci nie zajmują portu w Mariupolu.

"Nie rozpraszajcie prezydenta". Na Krymie za skargę do Putina ukarzą

Życie na okupowanym Krymie staje się coraz trudniejsze, ale premier Siergiej Aksjonow zabrania uskarżania się. Szef krymskiego rządu będzie domagał się karania osób, które zaczynają narzekać na władze i kierują skargi do Władimira Putina. - Jeśli macie pretensje, to piszcie najpierw do nas i nie rozpraszajcie prezydenta - powiedział Aksjonow.

UPA ma być wzorem dla SBU. "Musimy rezygnować z kagiebowskich nazw"

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko powiedział w wywiadzie dla kijowskiej gazety "Deń", w jaki sposób należy reformować struktury bezpieczeństwa. - Nie trzeba niczego wymyślać. Wystarczy wykorzystać tradycje i doświadczenia służb Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii - mówi Naływajczenko. W Polsce ocena wymienionych przez szefa SBU organizacji jest jednoznaczna: odpowiadają za eksterminację polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 40. XX w.