Ukraina

Ukraina

We Lwowie w ostatnich dwóch dniach spadło prawie tyle śniegu, ile wynosi miesięczna norma. Nie działa komunikacja miejska oraz lotnisko. W obwodzie lwowskim śnieżyce uszkodziły linie energetyczne. Bez prądu pozostaje ponad 60 miejscowości.

Witalij Kliczko, lider opozycyjnej partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR) i znany bokser, odwiedził Bronisława Komorowskiego. Tematem spotkania była sytuacja wewnętrzna na Ukrainie w kontekście zamierzeń dot. podpisania umowy stowarzyszeniowej tego kraju z UE.

Rosyjski Gazprom gotowy jest obniżyć ceny gazu dla Ukrainy pod warunkiem, że uzyska od Kijowa ustawowe gwarancje dzierżawy ukraińskich gazociągów nawet po ewentualnej zmianie władzy w tym kraju - donosi gazeta "Kommiersant-Ukraina".

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych reprezentowanych jest na razie 11 spółek z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora rolno-spożywczego. Kiedy zawitają tam przedstawiciele przemysłu, o tym rozmawiamy z Jackiem Piechotą, Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Wiktor Janukowycz - zakończyli w poniedziałek rozmowy, które jednak, wbrew oczekiwaniom Ukrainy, nie przyniosły przełomu w sprawie cen gazu.

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się w poniedziałek w Brukseli szczycie Ukraina-UE, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Leonid Kożara przyznał w wywiadzie dla polskich mediów, że jeśli Ukraina i UE nie podpiszą w 2013 roku umowy o stowarzyszeniu, to kolejna taka szansa nieprędko się pojawi.

Chcemy pomóc Ukrainie w ratyfikowaniu umów stowarzyszeniowych UE-Ukraina w listopadzie tego roku w Wilnie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Wiśle z prezydentami Słowacji i Ukrainy. Wiktor Janukowycz stwierdził natomiast, że wspólnym celem trójki państw jest wprowadzić Ukrainę do UE.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę wieczorem w swojej rezydencji w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformowała prezydencka kancelaria. W czwartek do Wisły przyjedzie także prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został usunięty z partii Nasza Ukraina (NU), którą zakładał jako blok wyborczy przed wyborami parlamentarnymi w 2002 roku, a następnie kierował jako samodzielną siłą polityczną od 2005 roku. Usunięcie okazało się jednak krótkotrwałe.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz może wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej - oświadczył szef jego administracji Serhij Lowoczkin. Wyraził też nadzieję, że uroczystości będą mogły się odbyć w sposób "do przyjęcia przez obie strony".

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Witalij Kliczko wraz z ok. 80-cioma opozycyjnymi posłami od wtorkowego poranka blokowało ukraiński parlament. Opozycjoniści zajęli trybunę Rady Najwyższej w Kijowie, domagając się, by deputowani rządzącej większości głosowali osobiście i nie wykorzystywali kartek, aby zagłosować za nieobecnych kolegów. Miało to wyeliminować ryzyko oszustwa.

Około półtorej godziny trwało spotkanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa z więzionym byłym ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Jurijem Łucenką. Kwaśniewski i Cox z ramienia PE obserwują postępowania sądowe w sprawie Łucenki oraz skazanej na siedem lat byłej premier Julii Tymoszenko.