Ukraina

Ukraina

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Witalij Kliczko wraz z ok. 80-cioma opozycyjnymi posłami od wtorkowego poranka blokowało ukraiński parlament. Opozycjoniści zajęli trybunę Rady Najwyższej w Kijowie, domagając się, by deputowani rządzącej większości głosowali osobiście i nie wykorzystywali kartek, aby zagłosować za nieobecnych kolegów. Miało to wyeliminować ryzyko oszustwa.

Około półtorej godziny trwało spotkanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa z więzionym byłym ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Jurijem Łucenką. Kwaśniewski i Cox z ramienia PE obserwują postępowania sądowe w sprawie Łucenki oraz skazanej na siedem lat byłej premier Julii Tymoszenko.

Słynny prognosta świszcz Phil z Pensylwanii nie zobaczył swojego cienia. To znaczy, ze wiosna nadejdzie szybko - już w połowie marca. Wróżbę potwierdził ukraiński kuzyn Phila - świstak stepowy Tymko z Charkowa.

68-letni Serb najpierw zastrzelił 16-letnią Polkę, a następnie popełnił samobójstwo – taki scenariusz wydarzeń w Łucku podaje RMF FM, powołując się na nieoficjalne informacje od jednego z ukraińskich prokuratorów. Obydwie osoby zostały 18 stycznia znalezione martwe w pokoju hotelowym.

Setki powalonych drzew, zniszczone budynki, pozrywane sieci wysokiego napięcia to efekt burzy śnieżnej jaka przetoczyła się przez Lwów. Atak zimy przeżyły też miasta na wschodzie Ukrainy.

Nie zabiłam Jewhena Szczerbania i udowodnię to w międzynarodowych sądach - oświadczyła we wtorek Julia Tymoszenko w odpowiedzi na informacje prokuratury, że zleciła ona w latach 90. głośne morderstwo posła i biznesmena z Doniecka na wschodzie kraju.

Hillary Clinton wysłała list uwięzionej w kolonii karnej Julii Tymoszenko. - Chcę powtórzyć, że Stany Zjednoczone chcą twego natychmiastowego uwolnienia - napisała odchodząca sekretarz stanu. Córka uwięzionej polityk po raz kolejny zaalarmowała, że stan zdrowia jej matki pogarsza się. - Nie śpi od wielu nocy, nie może wstać ani się ruszać - powiedziała Jewhenija Tymoszenko na konferencji prasowej.

Po doniesieniach ws. podejrzeń wobec Julii Tymoszenko o zlecenie organizacji morderstwa biznesmena Jewhena Szczerbania, ukraińskie biuro prokuratora generalnego ujawniło nagranie, na którym widać, jak kierownik kolonii karnej przekazał byłej premier Ukrainy dokument w tej sprawie.

MSW likwiduje oddziały straży granicznej na południu i tworzy nowe na wschodzie. Przeniesionych ma zostać ok. 1,7 tys. funkcjonariuszy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Córka uwięzionej byłej premier skierowała dramatyczny apel do ukraińskich władz. "Proszę was wszystkich tylko o jedno: nie zabijajcie mojej mamy!" - pisze Jewhenija Tymoszenko kilka dni po tym, jak jej matkę poinformowano oficjalnie, że jest podejrzana o organizację morderstwa w 1996 r.