Ukraina

Ukraina

Prezydenci Ukrainy i Rosji Wiktor Janukowycz i Władimir Putin wzięli udział w obchodach 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, które odbyły się na górze św. Włodzimierza w stolicy Ukrainy. Po uroczystościach politycy zgodnie podkreślali, że były one świętem jedności narodów Ukrainy i Rosji.

- Chcemy uszanować pamięć Ukraińców i innych żołnierzy, którzy zginęli w "kotle" pod Brodami - tak o rekonstrukcji bitwy pod Brodami z 1944 r. mówi Lubomyr Horbacz z lwowskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny "Pamięć". Podczas starcia Ukraińcy walczący po stronie hitlerowskich Niemiec zostali pokonani przez wojska radzieckie.

Za niedopuszczalny uznało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych atak na prezydenta Komorowskiego jajkiem w Łucku. Jak podają ukraińskie media, sprawca, to nie nacjonalista, a członek antyfaszystowskiej Słowiańskiej Gwardii. Potwierdza to szef tej organizacji, zaś według strony internetowej Zaporoża, która pierwsza o tym poinformowała, "prawdopodobną przyczyną działania była prowokacja".

Nie chcieli wizyty prezydenta Komorowskiego na Wołyniu, odrzucają polskie uchwały ws. zbrodni wołyńskiej. Jeszcze kilka lat temu można byłoby to potraktować jako awanturnictwo politycznego marginesu. Dziś nacjonalistyczna partia Swoboda jest czwartą siłą w ukraińskim parlamencie i od 2009 r. wyraźnie i stale zwiększa swój elektorat.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone. Kijów ma do końca lata czas na spełnienie warunków - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Sejm chce podjąć uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej - w środę komisja kultury zdecydowała, że do dalszych prac skieruje wszystkie projekty uchwał w tej sprawie. We wszystkich projektach, z wyjątkiem tego, który proponują posłowie Platformy, pojawia się określenie zbrodni wołyńskiej jako zbrodni ludobójstwa. Projekt PO przewiduje uczczenie "70. rocznicy tragedii ludności polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej".

W nocy z piątku na sobotę przez ukraińską Odessę przeszedł huragan, przez który 260 gospodarstw domowych pozostawało w sobotę bez prądu.

W Radzie Najwyższej Ukrainy została powołana w czwartek tymczasowa komisja śledcza, która ma zbadać okoliczności pobicia dwójki dziennikarzy podczas manifestacji opozycji w ubiegłą sobotę w Kijowie.

Ponad 100 dziennikarzy protestowało w poniedziałek w Kijowie przeciwko bezczynności ukraińskiej milicji, która dotychczas nie zatrzymała sprawców pobicia dwójki ich kolegów, relacjonujących sobotnie demonstracje opozycji i zwolenników władz.