Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Gersdorf o prezydencie: zapomniał, co to jest konstytucja

Andrzej Duda zapomniał, co to jest konstytucja, jakie kompetencje ma prezydent, że powinien czuwać nad niezależnością i niezawisłością sądów - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf.

Gersdorf: nie wywiesiłam żadnej białej flagi

Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam - mówiła w "Kropce nad i" ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się w ten sposób do odwołania Zgromadzenia Ogólnego, na którym mieli zostać wskazani kandydaci na jej następcę.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Był twarzą Sądu Najwyższego. "Starałem się, jak umiałem sprostać wyzwaniom"

Głęboko wierzę, że wartości, jakich broniłem i bronić nadal będę, okażą się silniejsze od koncepcji o przemijającym charakterze - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski w komunikacie, w którym poinformował o rezygnacji ze stanowiska. "Mam nadzieję, że my i nasze dzieci będziemy żyli w demokratycznym kraju, którego jednym z fundamentów będą niezawiśli sędziowie i niezależne od innych władz sądy (i trybunały)" - dodał.

Szefowa Kancelarii Sejmu nie zapłaciła grzywny. Złożyła zażalenie na decyzję sędziego Juszczyszyna

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska nie zapłaciła jeszcze sześciu tysięcy złotych grzywny nałożonej na nią w styczniu przez olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Złożyła zażalenie na decyzję o ukaraniu i wniosła, by ze sprawy wyłączyć wszystkich sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie, a w przypadku rozpatrywania zażalenia, także apelacji białostockiej.

Przyłębska: nie ma procedury, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać powołanie innych sędziów

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła jego prezes, Julia Przyłębska.

Sprawa "sporu kompetencyjnego" w Trybunale Konstytucyjnym odroczona

Trybunał Konstytucyjny - po trzech godzinach rozprawy - odroczył do 12 marca rozpoznawanie wniosku w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem a Sądem Najwyższym i prezydentem a SN. Rozprawa została przerwana w fazie pytań sędziów do stron. Mają być one kontynuowane na kolejnej rozprawie. W tej sprawie stanowisko zajęli wcześniej między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego, tłumacząc, że "spór kompetencyjny nie istnieje".

Bodnar: nie ma sporu kompetencyjnego, Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć sprawę

"Wniosek marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, a Sejmem i prezydentem nie ma podstaw, celem wniosku jest uniemożliwienie Sądowi Najwyższemu wykonywania jego roli" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego, wnosząc o umorzenie sprawy. Jednocześnie wniósł o wyłączenie między innymi dwojga byłych polityków PiS - Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Senat przyjął uchwałę "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości"

Senat przyjął w czwartek wieczorem uchwałę, w której domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Projekt uchwały został przygotowany przez senatorów Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej tego dnia senatorowie PiS zerwali kworum przed głosowaniem nad dołączeniem prac nad projektem uchwały do porządku obrad. Głosowanie odbyło się później.