Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Gersdorf o prezydencie: zapomniał, co to jest konstytucja

Andrzej Duda zapomniał, co to jest konstytucja, jakie kompetencje ma prezydent, że powinien czuwać nad niezależnością i niezawisłością sądów - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf.

Gersdorf: nie wywiesiłam żadnej białej flagi

Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam - mówiła w "Kropce nad i" ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się w ten sposób do odwołania Zgromadzenia Ogólnego, na którym mieli zostać wskazani kandydaci na jej następcę.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Był twarzą Sądu Najwyższego. "Starałem się, jak umiałem sprostać wyzwaniom"

Głęboko wierzę, że wartości, jakich broniłem i bronić nadal będę, okażą się silniejsze od koncepcji o przemijającym charakterze - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski w komunikacie, w którym poinformował o rezygnacji ze stanowiska. "Mam nadzieję, że my i nasze dzieci będziemy żyli w demokratycznym kraju, którego jednym z fundamentów będą niezawiśli sędziowie i niezależne od innych władz sądy (i trybunały)" - dodał.

Szefowa Kancelarii Sejmu nie zapłaciła grzywny. Złożyła zażalenie na decyzję sędziego Juszczyszyna

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska nie zapłaciła jeszcze sześciu tysięcy złotych grzywny nałożonej na nią w styczniu przez olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Złożyła zażalenie na decyzję o ukaraniu i wniosła, by ze sprawy wyłączyć wszystkich sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie, a w przypadku rozpatrywania zażalenia, także apelacji białostockiej.

Przyłębska: nie ma procedury, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać powołanie innych sędziów

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła jego prezes, Julia Przyłębska.

Sprawa "sporu kompetencyjnego" w Trybunale Konstytucyjnym odroczona

Trybunał Konstytucyjny - po trzech godzinach rozprawy - odroczył do 12 marca rozpoznawanie wniosku w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem a Sądem Najwyższym i prezydentem a SN. Rozprawa została przerwana w fazie pytań sędziów do stron. Mają być one kontynuowane na kolejnej rozprawie. W tej sprawie stanowisko zajęli wcześniej między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego, tłumacząc, że "spór kompetencyjny nie istnieje".