Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Europejska sieć gotowa zacząć "proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej KRS". Mitera odpowiada

Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się wzorcom i modelom europejskim - powiedział rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Tak odniósł się do wypowiedzi przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, który oświadczył, że "nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)".

Jeszcze tylko dziś unijny trybunał czeka na wyjaśnienia PiS

W czwartek mija czas, jaki polski rząd dostał od unijnego Trybunału Sprawiedliwości na złożenie wyjaśnień w sprawie funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"To jest największy wstyd". Biedroń kontra Kopcińska

Polski rząd jest gotowy doprowadzić do kolejnej katastrofy, do zamrożenia środków unijnych i doprowadzenia do powolnego polexitu - powiedział podczas debaty o praworządności w Polsce europoseł Wiosny Robert Biedroń. - Każdy, kto mówi o polexicie chce wyłącznie awantury - odpowiedziała eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kopcińska.

Byli sędziowie TK o Piotrowiczu, Pawłowicz i "ostentacyjnym naruszeniu przepisów"

Do długiej listy przykładów naruszania prawa dotyczącego organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego należy dodać ostatni, drastyczny przypadek procedowanej obecnie sprawy rzekomego, sztucznie wykreowanego, sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP - napisali w oświadczeniu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

"Idąc do sądu, nie będziemy wiedzieli, czy rozstrzyga nominat partyjny, czy sąd, który jest niezależny"

Zostały wyczerpane wszystkie znamiona przestępstwa, które polega na publicznym niszczeniu dokumentu, którym sędzia Maciej Nawacki nie miała prawa wyłącznie dysponować - ocenił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się do zachowania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, który podarł projekt uchwały sędziów. Małecki komentował też słowa wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej z wywiadu dla "Der Spiegel".

"Ta piramida bezprawia, którą zbudował PiS, za chwileczkę się zawali. Ale pod jej ruinami znajdą się obywatele"

To jest absolutnie destrukcyjne dla zaufania do systemu, do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO). Komentowała gest prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego, który na sędziowskim zgromadzeniu podarł uchwały w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem ministra Michała Wosia (Solidarna Polska), prezes "pokazał w ten sposób, że zgromadzenie ogólne, które tam się spotkało, nie miało prawa podejmować tego typu uchwał".

Co było w projekcie uchwał olsztyńskich sędziów?

W piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się zebranie sędziów oraz prezesa tego sądu. Podczas posiedzenia sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek, w którym wnoszono o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał. Po odczytaniu projekt został porwany przez prezesa sądu Macieja Nawackiego. Pod czym podpisali się sędziowie?

"Niestety, prezesi powołani przez ministra Ziobrę właśnie w ten sposób prowadzą zebrania"

Nigdy w życiu nie spotkałam się z takim zachowaniem osoby funkcyjnej, jaką zaprezentował dzisiaj pan sędzia Maciej Nawacki - powiedziała prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" sędzia Beata Morawiec. Komentowała podarcie przez prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego zgłoszonej przez jego sędziów uchwały, która wzywała Nawackiego do "zaniechania działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków". Morawiec dodała, że "jeżeli było to pismo podpisane przez sędziów, które ma odpowiednie cechy, to takie działanie ma w Polsce charakter przestępczy".

Przyłębska nie stawiła się w Senacie. "Brak pewnych standardów"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że nie weźmie udziału w zaplanowanym na czwartek posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej, które miało dotyczyć działalności TK w 2018 roku. W związku z tym posiedzenie odwołano. Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski ocenił, że tą nieobecność można odebrać jako "brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu".

Jest pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy opublikował w środę pisemne uzasadnienie uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Uzasadnienie figuruje już w bazie orzeczeń SN.

Profesor Strzembosz: dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej jest działaniem przestępczym

Izba Dyscyplinarna nie jest ani częścią Sądu Najwyższego, ani nie jest legalnie funkcjonującym sądem - powiedział były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz. - Dalsze funkcjonowanie tej izby, w moim przekonaniu, jest działaniem przestępczym - dodał. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych, która między innymi poszerza kompetencje tej izby.