Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Holandia odmawia Polsce wydania 11 podejrzanych. Pyta o stan sądów

Holandia wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie. Holendrzy chcą, by polskie władze dostarczyły wyjaśnień "w sprawie niezależności sądów, które będą się zajmować sprawami kryminalnymi przeciwko podejrzanym".

Pierwsza skarga nadzwyczajna w sprawie karnej trafiła do Sądu Najwyższego

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wpłynęła pierwsza skarga nadzwyczajna w sprawie karnej złożona przez Prokuratora Generalnego - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Jeden z prokuratorów był oskarżony o przyjmowanie łapówek. Termin rozpatrzenia skargi nie został jeszcze wyznaczony.

Prezydent: demonstracje sędziów pokazują, że to środowisko jest zepsute

Demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że są one zepsute. Sędziowie zachowują się w taki sposób, na jaki nigdy nie powinni sobie pozwolić - powiedział w wywiadzie dla telewizji państwowej prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne".

Bodnar: koszulka z napisem "konstytucja" pojawia się w obronie pewnych wartości

Sędziowie mają prawo demonstrować swoje poglądy, nawet w taki sposób, jeśli chodzi o obronę wartości, które są fundamentalnie związane z niezawisłością sędziowską - wskazywał w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się do sędziów, którzy na znak sprzeciwu wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości zakładają podkoszulki z napisem "konstytucja".

"Pan prezydent chyba bardzo się przywiązał do swojej ustawy o Sądzie Najwyższym"

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Timmermans o praworządności w Polsce. Morawiecki: jest w trybie wyborczym

Bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce nie może być mowy o zakończeniu procedury z artykułu 7. - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wśród kwestii tych wymienił między innymi sprawy Krajowej Rady Sądownictwa czy procedury dyscyplinarne wobec sędziów. Holendrowi odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Nie mam planu B". Polityka? "Oczywiście, że nie"

Każdy scenariusz jest możliwy - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl sędzia Igor Tuleya pytany, czy liczy się z usunięciem ze stanu sędziowskiego. Oświadczył, że "kompletnie nie interesuje" go polityka. - Przez całe życie robiłem rzeczy uczciwe. Mam zamiar do końca swoich dni postępować uczciwie i rzetelnie, a polityka z tym mi się nie kojarzy - dodał.

"Walka się nie skończyła. Noc świętego Bartłomieja jeszcze przed sędziami"

Niestety, jestem przekonany, że osoby, które wymyśliły tak zwane reformy, nie zrezygnują z tego i wszystko przed nami - stwierdził w środę w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Igor Tuleya. Komentował najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem pomimo zaprowadzonej przez rządzących korekty prawa, "walka się jeszcze nie skończyła".

Morawiecki z Junckerem o Sądzie Najwyższym. "Bardzo pozytywna rozmowa"

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - zapewnił w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef polskiego rządu, rozmawiał o polskim sądownictwie z szefem Komisji Europejskiej. - Była to bardzo pozytywna rozmowa - podkreślił.

"Sąd Najwyższy po części ocalał, ale system sądowniczy jest przeorany"

Wydaje mi się, że chwilę po opublikowaniu tej ustawy, która w gruncie rzeczy przywraca stare przepisy, rząd napisze do Komisji Europejskiej, do Trybunału Sprawiedliwości, że właściwie sprawa jest załatwiona i nie ma co sądzić - mówił senator Marek Borowski w "Faktach po Faktach" o przyjętej w środę przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Warto z tego, co się dzieje wyciągnąć wnioski i naukę na przyszłość, bo wprawdzie Sąd Najwyższy po części ocalał, ale system sądowniczy jest przeorany - stwierdził z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Milczący protest sędziów z Gdyni na spotkaniu z wiceministrem Piebiakiem

Nowa prezes Sądu Rejonowego w Gdyni powołana została w lutym, ale oficjalnie przedstawiona dopiero w poniedziałek. Towarzyszył jej wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Spotkanie z wiceministrem skończyło się po kilku minutach, bo kilkudziesięciu sędziów milczało, protestując przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

Kwadrans rozmowy o Polsce. Dwie kwestie martwią Timmermansa

Poniedziałkowa dyskusja na temat polskiej praworządności w czasie unijnej Rady do spraw ogólnych zakończyła się już po 15 minutach. Głos zabrali jedynie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski ambasador Andrzej Sadoś, żadne inne państwo nie zabierało głosu. Ministrowie do sprawy powrócą na kolejnej Radzie państw unijnych w grudniu - informuje korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

"Financial Times": Tusk porównał spór PiS z Brukselą do historii brexitu

"Polska ryzykuje wypadnięcie z Unii Europejskiej przez przypadek, ostrzega Donald Tusk", tytułuje we wtorek jeden ze swoich artykułów "Financial Times". Dziennik cytuje poniedziałkowe słowa szefa Rady Europejskiej, w których porównał obecny spór polskiego rządu z Brukselą do procesu, który doprowadził Brytyjczyków do brexitu. #PisząoPolsce.

"Chcielibyśmy w miarę szybko wypracować jakieś stanowisko"

Ze strony polskiego rządu sygnały są jednoznaczne: nie można twierdzić, że Polska chciałaby uniknąć wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chcemy w miarę szybko wypracować stanowisko w tej kwestii, skonsultować z Komisją Europejską i wdrożyć w życie - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"W kwestiach sprawiedliwości większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami"

Tak dużo ciosów na wymiar sprawiedliwości spadło w ramach walki politycznej i tak dużo wewnętrznych słabości wymiaru sprawiedliwości się ujawniło, że trzeba to jeszcze raz przemyśleć i zaproponować nową spójną koncepcję - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Gowin. Jego zdaniem "w Polsce w kwestiach sprawiedliwości dużo większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami i kierują się naturalnym zmysłem sprawiedliwości".

Przymusiński o "trzech możliwościach" po wniosku Ziobry do Trybunału

Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, są trzy możliwości: po pierwsze - zmiana traktatu, mało realna, po drugie - zmiana konstytucji, również mało realna, po trzecie - wyjście z Unii Europejskiej, i to jest chyba największe zagrożenie związane z tym wnioskiem - mówił w czwartek w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów "Iustitia", oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji po wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją, złożonym do Trybunału Konstytucyjnego.