Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Francuski profesor kontra polski wiceminister. Kaleta: wstępnie potwierdzam swój udział

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę do udziału w debacie na temat reformy sądownictwa. W spotkaniu miałby uczestniczyć też Laurent Pech, francuski ekspert prawa europejskiego, z którym wcześniej Kaleta spierał się w dyskusjach o sposobach powoływania sędziów. "Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy" - napisał wiceminister.

TVN24: polska sprawa może zająć TSUE wiele tygodni

Sprawa wniosku o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego może zająć Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele tygodni - ustaliła TVN24. Zazwyczaj wnioski o zastosowanie środków tymczasowych rozpatrywane są w ciągu kilku, kilkunastu dni. Tym razem najprawdopodobniej będzie inaczej.

Sędziowie nowej KRS wezwani do rezygnacji z funkcji. Uchwały dwóch zgromadzeń sędziowskich

Wzywamy członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa do natychmiastowej rezygnacji z pełnionych funkcji - apelują w podjętych w czwartek uchwałach zebrania sędziów Sądów Rejonowych w Słupsku i Kłodzku. Dzień wcześniej taką uchwałę podjęło także Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Oceniło w niej, że "działania sędziów-członków tego organu przyczyniły się do powstania obecnego chaosu prawnego".

"To jest Krajowa Rada Sądownictwa: z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy"

Przyjmujemy uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego do wiadomości, reagujemy na nią, występując do Trybunału Konstytucyjnego z naszym wnioskiem - powiedział w "Kropce nad i" zastępca rzecznika prasowego nowej KRS Jarosław Dudzicz. Rada wniosła o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których uchwała została podjęta. Dudzicz przekonywał, że "czym innym jest niezgadzanie się z wyrokiem, a na czym innym jest jego nieakceptowanie". Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że KRS "z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy".

"Mamy coś w rodzaju wyścigu zbrojeń pomiędzy różnymi ośrodkami w naszym państwie"

Gdybym po dzisiejszym spotkaniu miał strzelać, co się stanie, to powiedziałbym, że prezydent raczej podpisze nowelizację ustaw sądowych - powiedział w "Kropce nad i" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, który uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Poseł Koalicji Obywatelskiej, były minister spraw zagranicznych Paweł Kowal ocenił natomiast, że "w Polsce dzieją się teraz najdziwniejsze rzeczy". - Nawet nie potrafimy sobie wyobrazić skutków tego za kilka, czy kilkanaście lat - dodał.

Próbowali przekonać prezydenta do weta. "Podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos"

Przyszliśmy do pana prezydenta z wnioskiem, żeby zawetował nowelizację ustaw sądowych - mówił szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Dodał, że w jego przekonaniu prezydent raczej podpisze nowelę i "pogłębi tym samym chaos". - Pan prezydent dysponuje takim zasobem wiedzy, żeby już podjąć w tej sprawie decyzję - stwierdził minister Paweł Mucha.

"Pani Pawłowicz jako sędzia sprawozdawca to jest naprawdę żart"

To jest farsa instytucji, która miała strzec konstytucji - w taki sposób Krzysztof Paszyk z PSL ocenił fakt, że była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz będzie sędzią sprawozdawcą Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dotyczącej uchwały Sądu Najwyższego. - Nie sądzę, żeby była dośmiertnie skażona tą emocją sejmową - przekonywał Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski.

Ziobro: postanowienie TK to odpowiedź na "próbę stworzenia pewnego chaosu"

Jest to działanie wiążące, powszechnie obowiązujące, nie tylko wszystkie strony sporu, ale też i wszystkie sądy w naszym kraju - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o opublikowanym w środę postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

Rzecznik SN o postanowieniu Trybunału i Pawłowicz jako sprawozdawcy decyzji

- Według moich odczuć to postanowienie ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb, a tym samym uniemożliwienie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - w taki sposób rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski odniósł się do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały SN dotyczącej sędziów wskazanych przez nową KRS.

Trybunał Konstytucyjny: stosowanie uchwały Sądu Najwyższego wstrzymane

Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania - wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowano także, że Trybunał rozpatrzy ten wniosek 25 lutego, a sędzią sprawozdawcą będzie była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.

Jourova o propozycji Ziobry: nie postrzegałam tego jako kompromisu

Nie postrzegałam tego jako zaproponowanego kompromisu - powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, odnosząc się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który mówił, że zaproponował jej "kompromis" w sposobie wyłaniania sędziów. Miałby polegać na modelu, w którym sędziów wybierają wyłącznie politycy. - To spotkanie nie służyło negocjowaniu, ale było bardzo ważne - dodała Jourova.

Ziobro proponuje "kompromis" wiceszefowej Komisji Europejskiej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że "w geście dobrej woli" zaproponował wiceszefowej Komisji Europejskiej "kompromis". - Zadeklarowałem gotowość przekonywania kolegów i koleżanek z obozu rządowego, by zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu wyłaniania sędziów - powiedział. Jak stwierdził, wzorowałby się on na modelu niemieckim, bo "tam sędziów wybierają wyłącznie politycy".

Izba Dyscyplinarna odroczyła rozprawę. Z powodu uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

- To, że nie będziemy orzekać w tej sprawie, nie oznacza, że Izba Dyscyplinarna nie będzie orzekała w innych sprawach, gdzie tego typu problemu nie będzie - mówił we wtorek sędzia tej izby Ryszard Witkowski. Uzasadniał odroczenie przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego zaplanowanej tego dnia rozprawy. Powodem jest wydana w zeszłym tygodniu przez trzy izby SN uchwała dotycząca udziału w składach orzeczniczych sędziów nominowanych przez nową Krajowa Radę Sądownictwa.