Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie są dyscyplinowani"

Jeśli sędziowie stawiają się ponad prawem, jeśli sędziowie uważają, że mogą odmawiać parlamentowi prawa do tego, żeby stanowić prawo, a prezydentowi konstytucyjnego prawa, żeby powoływać sędziów, to tacy sędziowie są niebezpieczni dla obywateli - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem "to jest postawa, która musi być napiętnowana".

Prezydent: jeśli z listami poparcia do nowej KRS jest coś nie tak, nie będzie miało to znaczenia

Listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są ujawniane, bo "smutna prawda jest taka, że ci, którzy popierają zmiany w sądownictwie, mają przeciwko sobie bardzo wpływowe osoby" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, gdyby okazało się, że z listami poparcia kandydatów do nowej KRS "jest coś nie tak", nie będzie to miało znaczenia, "ponieważ otrzymali oni nominację sędziowską od prezydenta Rzeczypospolitej. Kropka".

Francuski profesor kontra polski wiceminister. Kaleta: wstępnie potwierdzam swój udział

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę do udziału w debacie na temat reformy sądownictwa. W spotkaniu miałby uczestniczyć też Laurent Pech, francuski ekspert prawa europejskiego, z którym wcześniej Kaleta spierał się w dyskusjach o sposobach powoływania sędziów. "Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy" - napisał wiceminister.

TVN24: polska sprawa może zająć TSUE wiele tygodni

Sprawa wniosku o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego może zająć Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele tygodni - ustaliła TVN24. Zazwyczaj wnioski o zastosowanie środków tymczasowych rozpatrywane są w ciągu kilku, kilkunastu dni. Tym razem najprawdopodobniej będzie inaczej.

Sędziowie nowej KRS wezwani do rezygnacji z funkcji. Uchwały dwóch zgromadzeń sędziowskich

Wzywamy członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa do natychmiastowej rezygnacji z pełnionych funkcji - apelują w podjętych w czwartek uchwałach zebrania sędziów Sądów Rejonowych w Słupsku i Kłodzku. Dzień wcześniej taką uchwałę podjęło także Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Oceniło w niej, że "działania sędziów-członków tego organu przyczyniły się do powstania obecnego chaosu prawnego".

"To jest Krajowa Rada Sądownictwa: z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy"

Przyjmujemy uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego do wiadomości, reagujemy na nią, występując do Trybunału Konstytucyjnego z naszym wnioskiem - powiedział w "Kropce nad i" zastępca rzecznika prasowego nowej KRS Jarosław Dudzicz. Rada wniosła o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których uchwała została podjęta. Dudzicz przekonywał, że "czym innym jest niezgadzanie się z wyrokiem, a na czym innym jest jego nieakceptowanie". Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że KRS "z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy".

"Mamy coś w rodzaju wyścigu zbrojeń pomiędzy różnymi ośrodkami w naszym państwie"

Gdybym po dzisiejszym spotkaniu miał strzelać, co się stanie, to powiedziałbym, że prezydent raczej podpisze nowelizację ustaw sądowych - powiedział w "Kropce nad i" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, który uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Poseł Koalicji Obywatelskiej, były minister spraw zagranicznych Paweł Kowal ocenił natomiast, że "w Polsce dzieją się teraz najdziwniejsze rzeczy". - Nawet nie potrafimy sobie wyobrazić skutków tego za kilka, czy kilkanaście lat - dodał.

Próbowali przekonać prezydenta do weta. "Podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos"

Przyszliśmy do pana prezydenta z wnioskiem, żeby zawetował nowelizację ustaw sądowych - mówił szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Dodał, że w jego przekonaniu prezydent raczej podpisze nowelę i "pogłębi tym samym chaos". - Pan prezydent dysponuje takim zasobem wiedzy, żeby już podjąć w tej sprawie decyzję - stwierdził minister Paweł Mucha.

"Pani Pawłowicz jako sędzia sprawozdawca to jest naprawdę żart"

To jest farsa instytucji, która miała strzec konstytucji - w taki sposób Krzysztof Paszyk z PSL ocenił fakt, że była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz będzie sędzią sprawozdawcą Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dotyczącej uchwały Sądu Najwyższego. - Nie sądzę, żeby była dośmiertnie skażona tą emocją sejmową - przekonywał Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski.

Ziobro: postanowienie TK to odpowiedź na "próbę stworzenia pewnego chaosu"

Jest to działanie wiążące, powszechnie obowiązujące, nie tylko wszystkie strony sporu, ale też i wszystkie sądy w naszym kraju - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o opublikowanym w środę postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

Rzecznik SN o postanowieniu Trybunału i Pawłowicz jako sprawozdawcy decyzji

- Według moich odczuć to postanowienie ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb, a tym samym uniemożliwienie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - w taki sposób rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski odniósł się do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały SN dotyczącej sędziów wskazanych przez nową KRS.

Trybunał Konstytucyjny: stosowanie uchwały Sądu Najwyższego wstrzymane

Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania - wynika z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowano także, że Trybunał rozpatrzy ten wniosek 25 lutego, a sędzią sprawozdawcą będzie była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.

Jourova o propozycji Ziobry: nie postrzegałam tego jako kompromisu

Nie postrzegałam tego jako zaproponowanego kompromisu - powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, odnosząc się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który mówił, że zaproponował jej "kompromis" w sposobie wyłaniania sędziów. Miałby polegać na modelu, w którym sędziów wybierają wyłącznie politycy. - To spotkanie nie służyło negocjowaniu, ale było bardzo ważne - dodała Jourova.

Ziobro proponuje "kompromis" wiceszefowej Komisji Europejskiej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że "w geście dobrej woli" zaproponował wiceszefowej Komisji Europejskiej "kompromis". - Zadeklarowałem gotowość przekonywania kolegów i koleżanek z obozu rządowego, by zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu wyłaniania sędziów - powiedział. Jak stwierdził, wzorowałby się on na modelu niemieckim, bo "tam sędziów wybierają wyłącznie politycy".