Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Sejmowa większość chce zmian w sądownictwie

Naprawa praworządności i polskiego sądownictwa to priorytetowe plany nowej koalicji, która posiada sejmową większość. PiS szedł po władzę z hasłem reformy sądownictwa i skrócenia oczekiwania na rozprawy, ale jest gorzej. W sprawach cywilnych postępowania wydłużyły się o ponad dwa miesiące, a to nie jedyna zmiana na gorsze. Aleksandra Kąkol.

Wyboista droga ku praworządności

Bez naprawiania praworządności nie mamy szans na wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszych 5 mld euro ma popłynąć do Polski już wkrótce. W Sejmie nowej kadencji już podjęto pierwsze kroki, by praworządność zacząć naprawiać, ale droga do tego będzie długa i wyboista. Barbara Sobska.

Neosędziowie pod parasolem głowy państwa

Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt zmian regulaminu Sądu Najwyższego, który mają wzmocnić ich pozycję. Neosędziowie to sędziowie powołani wadliwie, a propozycja prezydenta zmierza do tego, by to oni sami mogli orzec, że są sędziami Sądu Najwyższego. Dawid Rydzek.

Pomysł na naprawianie polskiej praworządności

Szef Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" mówił we wtorek, że są pomysły na naprawienie polskiej praworządności - jest też gotowość, by zacząć działać. Wśród problemów w polskim sądownictwie jest między innymi upolityczniona KRS, dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym, ale nie tylko. Dwukrotnie wydłużyły się sprawy cywilne, jeszcze gorzej jest z apelacjami. Rozliczenie jest konieczne - mówią nie tylko sędziowie. Wobec niektórych osób należy wszcząć postępowanie karne. Aleksandra Kąkol.