Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Reformy PiS w sądownictwie, droga do "półzapaści"

Nerwowych ruchów w temacie wymiaru sprawiedliwości by nie było, gdyby nie jego demontaż. Zaczęło się od Trybunału Konstytucyjnego kilka lat temu. Praprzyczyną naszych problemów jest obecny kształt Krajowej Rady Sądownictwa, który na razie się nie zmienia. Maciej Warsiński.

PiS idzie na ustępstwa w sprawie sądownictwa

Długo trzeba było na to czekać, ale teraz rząd i premier się spieszą. PiS kapituluje i chce odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Dlatego nowelizowane są ustawy sądowe. Jeden z głównych warunków stawianych przez Brukselę to praworządność. W środę odbyło się spotkanie w tej sprawie premiera z klubami i apel do opozycji o jak najszybsze procedowanie kompromisu z Komisją Europejską. Barbara Sobska.

Wyrok podważony

Wyrok uchylony ze względu na "brak bezstronności i niezawisłości sędziowskiej". Piotr Schab przewodniczył składowi orzekającemu i - mimo prawomocnych wyroków - nie dopuścił do pracy sędziów zawieszonych z powodu obrony praworządności. KRS na zmienionych zasadach działa i powołuje sędziów od kilku już lat. Od dawna słyszymy, że wyroki wydane przez nieprawidłowo powołanych sędziów będą łatwe do podważenia i tak się stało. Maciej Warsiński.