Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Stała się rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Niesubordynacja". Losy oświadczenia 50 sędziów

Ze strony Sądu Najwyższego zniknął w poniedziałek komunikat z oświadczeniem tak zwanych starych sędziów, wyrażającym zastrzeżenia do procedury wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. - Został umieszczony na stronie z pomięciem drogi służbowej. Bez akceptacji - mówił pełniący wówczas obowiązki pierwszego prezesa Aleksander Stępkowski. Argumentował, że komunikat "musiał po prostu poczekać na uzupełnienie" o jego stanowisko. Ostatecznie tego samego dnia oświadczenie wróciło na stronę, a stanowisko Stępkowskiego zostało opublikowane osobno.

Prezydent Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego

Sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego powołał w środę prezydent Andrzej Duda Trzy osoby powołane zostały do Izby Dyscyplinarnej, dwie - do Izby Karnej, a jedna - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jak przekazał zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk.

Łętowska o Zaradkiewiczu: z jego kompetencjami społecznymi jest pewien problem, dosyć spory

Jeżeli gdziekolwiek trzeba coś zrobić, to oceniamy człowieka nie tylko po walorach intelektualnych, ale również po kompetencjach społecznych - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich komentowała powierzenie wykonywania obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Kamilowi Zaradkiewiczowi. - Tutaj jest pewien problem. Nie będę tego wątku rozwijała, ale problem jest dosyć spory - dodała.

Gersdorf o prezydencie: zapomniał, co to jest konstytucja

Andrzej Duda zapomniał, co to jest konstytucja, jakie kompetencje ma prezydent, że powinien czuwać nad niezależnością i niezawisłością sądów - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf.

Gersdorf: nie wywiesiłam żadnej białej flagi

Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam - mówiła w "Kropce nad i" ustępująca pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się w ten sposób do odwołania Zgromadzenia Ogólnego, na którym mieli zostać wskazani kandydaci na jej następcę.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Był twarzą Sądu Najwyższego. "Starałem się, jak umiałem sprostać wyzwaniom"

Głęboko wierzę, że wartości, jakich broniłem i bronić nadal będę, okażą się silniejsze od koncepcji o przemijającym charakterze - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski w komunikacie, w którym poinformował o rezygnacji ze stanowiska. "Mam nadzieję, że my i nasze dzieci będziemy żyli w demokratycznym kraju, którego jednym z fundamentów będą niezawiśli sędziowie i niezależne od innych władz sądy (i trybunały)" - dodał.