Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Przyłębska: nie ma procedury, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać powołanie innych sędziów

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła jego prezes, Julia Przyłębska.

Sprawa "sporu kompetencyjnego" w Trybunale Konstytucyjnym odroczona

Trybunał Konstytucyjny - po trzech godzinach rozprawy - odroczył do 12 marca rozpoznawanie wniosku w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem a Sądem Najwyższym i prezydentem a SN. Rozprawa została przerwana w fazie pytań sędziów do stron. Mają być one kontynuowane na kolejnej rozprawie. W tej sprawie stanowisko zajęli wcześniej między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i pierwsza prezes Sądu Najwyższego, tłumacząc, że "spór kompetencyjny nie istnieje".

Bodnar: nie ma sporu kompetencyjnego, Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć sprawę

"Wniosek marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, a Sejmem i prezydentem nie ma podstaw, celem wniosku jest uniemożliwienie Sądowi Najwyższemu wykonywania jego roli" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego, wnosząc o umorzenie sprawy. Jednocześnie wniósł o wyłączenie między innymi dwojga byłych polityków PiS - Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Senat przyjął uchwałę "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości"

Senat przyjął w czwartek wieczorem uchwałę, w której domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Projekt uchwały został przygotowany przez senatorów Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej tego dnia senatorowie PiS zerwali kworum przed głosowaniem nad dołączeniem prac nad projektem uchwały do porządku obrad. Głosowanie odbyło się później.

Obrady w Sali Kolumnowej. Prokuratura chce postawić zarzut sędziemu Tulei

Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu pod koniec 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek PK ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

Jourova: nie będziemy się wahać przed uruchomieniem wobec Polski procedury o naruszenie prawa unijnego

Jeśli prawa przyjęte przez kraje członkowskie nie są zgodne z prawem unijnym, musimy działać - powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Odnosząc się do przyjętej w Polsce ustawy zwanej represyjną przekazała, że trwają analizy tego prawa. - Nie będziemy się wahać przed uruchomieniem procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej, jeśli analiza będzie prowadziła do takiego wniosku - dodała.

Zapytał o sędziego wskazanego przez nową KRS. Ma zarzuty dyscyplinarne

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik postawił zarzuty dyscyplinarne sędziemu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze Andrzejowi Żukowi. Zwrócił się on z pytaniem do Sądu Najwyższego w sprawie sędziego rekomendowanego przez nową KRS. Sędzia Radzik chce, żeby nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Żuka.

"Jeśli KRS jest zainfekowana, to infekuje cały wymiar sprawiedliwości"

Gdy słyszę, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce spłaszczyć strukturę sądownictwa, to klucz jest w pytaniu: po co? Bo to samo w sobie nie poprawi efektywności sądownictwa, a może pozwolić na ominięcie konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów - ostrzegał w TVN24 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu profesor Maciej Gutowski.