Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Głęboki smutek" i "nieskrywane oburzenie". Prezes Gersdorf o słowach premiera

"Wystąpienie premiera na Uniwersytecie Nowojorskim jest kolejnym, na przestrzeni ostatnich lat, wystąpieniem szefa polskiego rządu na forum międzynarodowym, w którym posługuje się on nieprawdą" - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu wprowadzanie zmian w wymiarze sprawiedliwości do rozliczania francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami.

Sędziowie piszą do premiera. "Porównanie do faszystowskich kolaborantów jest haniebne"

"Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pytają członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości do francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami. Sędziowie uznali to porównanie za "haniebne".

"Sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy". Premier o zmianach w systemie sprawiedliwości

Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim. Jednym z tematów środowej dyskusji była kwestia praworządności w Polsce. Wprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości szef polskiego rządu porównał do rozliczenia kolaborantów po II wojnie światowej we Francji.

Sprawa poznańskiej sędzi skierowana do sądu dyscyplinarnego

Do sądu dyscyplinarnego, którym będzie Sąd Apelacyjny w Lublinie, została skierowana sprawa poznańskiej sędzi Moniki Frąckowiak obwinionej o przekroczenie ustawowych terminów na sporządzenie uzasadnień wyroków - poinformował sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. - Nie jest przypadkowe, że akurat wobec mojej osoby jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne, gdy tymczasem gdzieś około 30 procent sędziów w Polsce można postawić takie same zarzuty - skomentowała tę decyzję sędzia.

Szymański: wniosek o wyłączenie prezesa TSUE był dobrze uzasadniony

Prokurator Tomasz Szafrański formalnie nie był wysłannikiem Zbigniewa Ziobry do Luksemburga. Zabierał głos jako uczestnik postępowania, na gruncie którego powstały pytania prejudycjalne - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych, odnosząc się do rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Polski. Podkreślił, że wniosek o wyłączenie z rozprawy prezesa TSUE, który złożył Szafrański, był "dobrze uzasadniony na sali".

Obywatel "w starciu z państwem nie będzie miał żadnych szans"

- Mamy kolejne bardzo duże niebezpieczeństwo upolitycznienia - mówi sędzia Dariusz Mazur. - Ja, jak i większość polskich prawników, jestem pewien, że ta zmiana jest wyłącznie pretekstem do dokonania czystki personalnej - ocenia profesor Marcin Matczak. W ten sposób eksperci ostrzegają przed planowanymi, kolejnymi zmianami w systemie sprawiedliwości. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

Wniosek "poza jakimikolwiek procedurami" do Przyłębskiej. Sprawa wyjaśniona

Siedmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest autorami wniosku, na który skarżyła się prezes Julia Przyłębska, odraczając 14 marca rozprawę w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Przekazała wtedy, że wpłynął do niej od jednego z sędziów "wniosek poza jakimikolwiek procedurami". Jak się okazało, grupa sędziów Trybunału wnioskowała w tym piśmie o rozpatrzenie sprawy w pełnym składzie, podczas rozprawy.

Prezydent o nauczycielach: jakość kształcenia nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali

Czy jakość kształcenia w Polsce jest dobra? Nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali i cały czas musi to być naprawiane - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Wołowa na Dolnym Śląsku. - Mamy rzeszę super oddanych, wspaniałych nauczycieli, ale nie wszyscy są tacy - dodał. Zabrał również głos w sprawie środowiska sędziowskiego.

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie rezygnuje ze stanowiska

Sędzia Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, powiadomiła, że chce złożyć rezygnację z pełnionej funkcji - przekazał w rozmowie z tvn24.pl sędzia tego sądu Piotr Gąciarek. Miało to nastąpić po tym, jak zebranie sędziów negatywnie oceniło informację roczną prezes Bitner o działalności sądów okręgu warszawskiego w 2018 roku.

Trybunał Konstytucyjny: wybór członków KRS przez polityków zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o wyborze przez Sejm spośród sędziów członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa są konstytucyjne. Uznał też, że niekonstytucyjny jest "przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego". Przed wydaniem orzeczenia Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że w składzie orzekającym nowego Trybunału znajduje się sędzia nieuprawniony do orzekania.

Ponad godzina pytań senatorów do Przyłębskiej

Z informacji o działalności Trybunału Konstytucyjnego za 2017 roku jednoznacznie widać, że Trybunał wypełniał wszystkie swoje konstytucyjne obowiązki - powiedziała w czwartek w Senacie jego prezes Julia Przyłębska. Stwierdziła, że instytucja "w orzekaniu jest niezawisła".

Kiedyś sędzia karany dyscyplinarnie, teraz reprezentuje Ziobrę przed TSUE

Tomasz Szafrański, pełnomocnik prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w przeszłości jako sędzia dostał kilka kar dyscyplinarnych, głównie za zwłokę w sporządzaniu uzasadnień wyroków - podała "Gazeta Wyborcza". Posłanka opozycyjnego klubu PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz komentuje: - Trzeba się zastanowić, czy w ogóle może wykonywać swój obecny zawód, a nie być wysyłany za granicę przed unijne trybunały.

Wniosek o wyłączenie prezesa TSUE po to, by "można było wyrok kwestionować"

Próba wyłączenia prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych nie ma podstaw, ale pokazuje, gdzie zmierza polski rząd w sporze przed tą instytucją - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, reprezentująca przed TSUE sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Mogę się tylko zastanawiać, czy był jakikolwiek wpływ władzy wykonawczej na to, co dzieje się w Trybunale"

Wczoraj dziwnym trafem na sali sejmowej po raz pierwszy w historii przemawiała pani sędzia Przyłębska i siedział pan premier Morawiecki. Dzisiaj orzeczenia nie ma - mówił w "Kropce nad i" poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka, komentując odroczony w czwartek wyrok TK w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zastępca rzecznika nowej KRS sędzia Jarosław Dudzicz przyznał, że decyzja o odroczeniu nie została "dostatecznie" uzasadniona.

"Drugi etap kadrowego zawłaszczenia wymiaru sprawiedliwości"

Planowane przez resort sprawiedliwości kolejne zmiany w sądownictwie to "kadrowy zamach" na resztki niezależności wymiaru sprawiedliwości - ocenili w środę posłowie klubu PO-KO. Ich zdaniem, celem zmian jest "wykończenie tych sędziów, którzy bronią niezawisłości sędziowskiej".