Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Sami się wypychamy na margines Unii Europejskiej"

Zostaniemy wypchnięci z Unii przez bezmyślne działanie polskiego rządu - mówił Sławomir Neumann z PO, komentując we wtorek zawieszenie członkostwa nowej KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). - To bardzo poważny sygnał, ostrzeżenie dla rządzących - przestrzegał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z kolei umniejszają znaczenie ENCJ i zapowiadają, że zmiany wprowadzane do wymiaru sprawiedliwości będą kontynuowane.

"Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić"

Nie jest tak, że to jest organizacja, która ma decydujący czy wiążący głos w sprawach sądownictwa - ocenił w "Faktach po Faktach", były rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. - To jest kolejny krok wyprowadzania Polski z rodziny demokratycznych państw - stwierdził były minister sprawiedliwości Borys Budka. - Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić - mówił poseł PO.

"Ja tej decyzji zupełnie nie rozumiem. Uważam ją za złą"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski komentował we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" fakt zawieszenia nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Stwierdził, że według niego była to "decyzja polityczna" i dodał, że nie rozumie jej. - W Polsce powinniśmy sami robić zmiany i decydować o kształcie wymiaru sprawiedliwości, o kształcie ustaw - przekonywał.

"Prawda jest bardzo prosta: nie spełniamy warunków, które spełnia cywilizowany świat"

Ocenili, obejrzeli i powiedzieli: "nie spełniacie standardów, więc nie możecie należeć do europejskiego grona sędziów, którzy są sędziami niezawisłymi" - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Jacek Dubois skomentował decyzję Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego dodał, iż jest to "potwierdzenie tego, że KRS jest zależna".

100 głosów za, 6 przeciw. KRS zawieszona przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa

Członkostwo nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zostaje zawieszone - poinformował przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur. 100 głosów było za, 6 przeciw, 9 osób wstrzymało się od głosu. ENZJ proponowała "zawieszenie członkostwa KRS z powodu niespełniania wymogów ENCJ o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - zapisano we wniosku przegłosowanym w Bukareszcie.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa bez nowej KRS? Dziś ma zapaść decyzja

W poniedziałek w Bukareszcie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Jednym z punktów będzie głosowanie w sprawie zawieszenia członkostwa w niej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Jak uzasadniono w złożonym w sierpniu wniosku, nie spełnia już ona wymogów niezależności od władzy wykonawczej.

"Bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić"

Należy chuchać i dmuchać na tę niezależność sędziowską, ale także na odwagę. Dlatego, że z przysięgą wiążą się obowiązki, odwaga, żeby stanąć w obronie tej swojej niezależności. Mnie to niesłychanie imponuje, bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić i potrafią działać niezależnie - podkreślił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Janas, opozycjonista z czasów PRL.

"Ja także prowadziłam zajęcia na temat konstytucji". Mecenasi donoszą sami na siebie

Z przerażeniem uświadomiłem sobie, że również uczyłem młodzież szkolną na temat wartości zawartych w konstytucji - napisał na Facebooku mecenas Jacek Dubois. "Uprzejmie zawiadamiam, że ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP" - oświadczyła adwokat Anna Rakowska-Trela. To reakcja prawników na zainteresowanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą za prowadzenie zajęć z młodzieżą na temat ustawy zasadniczej.

Poprowadził lekcję o konstytucji, grozi mu sprawa dyscyplinarna

Rzecznik dyscyplinarny prokuratury zainteresował się prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą. Chodzi o jego spotkanie z młodzieżą w ramach akcji "Tydzień Konstytucyjny", na którym poprowadził zajęcia na temat konstytucji. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego pisze o "ustaleniu znamion przewinienia dyscyplinarnego prokuratora".

Sędziowie w obronie sędziów. Zamierzają dołączyć kolejni

Sędziowie z Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa i Słupska piszą specjalną uchwałę, a w niej stają w obronie sędziów, którzy zostali wezwani do rzecznika dyscyplinarnego. Tu nie chodzi o przewinienia, ale tłumienie krytyki pod adresem PiS - mówią głośno i liczą się z konsekwencjami. Jak informuje magazyn "Polska i Świat", do łódzkich, gorzowskich, rzeszowskich i słupskich sędziów zamierzają dołączyć sędziowie z innych miast.

"Dzisiaj prokuratura przychodzi po sędziów, jutro przyjdzie po zwykłych ludzi"

Zamiast poważnych reform mamy personalne przejęcie najwyższych instytucji i podporządkowanie ich politykom - tak zmiany w sądownictwie ocenił Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl stwierdził, że jego stowarzyszenie od zawsze "stało po stronie zasad", niezależnie jaka partia była u władzy.

Jaki o "żałosnych krytykach": próbują wmówić, że chcę budować w rezerwatach przyrody

Albo naprzeciwko rezerwatu przyrody będzie nowa, ekologiczna, zielona dzielnica, którą ja chcę budować, albo będą tam betonowe pustynie - stwierdził w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy bronił swojej propozycji utworzenia w Warszawie 19. dzielnicy i tłumaczył, kogo miał na myśli, mówiąc o "żałosnych krytykach" jego samorządowych pomysłów.

OKO.press: Sędziowie mają się tłumaczyć z krytykowania nowej KRS. Grożą im dyscyplinarki

Portal OKO.press ustalił, że dwaj sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - Bartłomiej Przymusiński i Igor Tuleya - zostali wezwani do złożenia przed rzecznikiem dyscyplinarnym wyjaśnień dotyczących ich udziału w programach informacyjnych, w których krytycznie wypowiadali się na temat nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postępowanie w tej sprawie może zakończyć się procesem dyscyplinarnym. Rzecznik "Iustitii" Bartłomiej Przymusiński poinformował, że wezwanie otrzymała także sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu Monika Frąckowiak. Ponadto na przesłuchanie został wezwany prezes stowarzyszenia Krystian Markiewicz.

"Każdy, kto złamał konstytucję, poniesie konsekwencje po zmianie władzy"

Wszystkie działania PiS wokół sądownictwa były tworzone po to, żeby ostatecznie mieć wpływ na wynik wyborów. Karność na państwa czeka. Władza przemija i mogę zagwarantować i obiecać publicznie: każdy, kto złamał konstytucję i prawo poniesie konsekwencje po zmianie władz - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 poseł PO Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia.

Bodnar: dokonuje się domykanie systemu

Mamy do czynienia cały czas z domykaniem systemu, przekształcaniem naszego państwa z demokratycznego w takie, które nie ma swojej nazwy. Używam pojęcia: konkurencyjny autorytaryzm. Chodzi o taki system, w którym rządzący mają stałą przewagą nad tymi, którzy aspirują do władzy ze względu na różne mechanizmy - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Ułaszonek-Kubacka "wycofała swoją kandydaturę" do Sądu Najwyższego

Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która uzyskała rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa, wycofała swoją kandydaturę na stanowisko sędzi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – poinformowało w czwartek Polską Agencję Prasową źródło zbliżone do sprawy. Jej rekomendacja wzbudziła kontrowersje, ponieważ okazało się, że sędzia sama jest skazana wyrokiem dyscyplinarnym.